Oʻzbekiston va Belarus boʻyicha Muvaqqat ishlar vakili, Ispaniyaning Rossiya Federatsiyasidagi elchisi janob Gonsalo Fournier Condo, Ispaniyaning Oʻzbekistondagi faxriy konsuli janob Karlos Alberto Martinez Ferrero, Mashhur ispan-peru yozuvchisi Santyago Rafael Roncagliolo Lomannlardan iborat Ispaniya delegatsiyasi vakillari bugun OʻzDJTUda boʻldi.
Ispan tili guruhlari oʻqituvchilari va talabalari hamda mehmonlar ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.Tadbirni universitet  rektori I.Toʻxtasinov ochib berdi shu bilan birga  Elchi Gonsalo Furnier Kondo Ispan yozuvchisi Santyago Roncagliolo chiqish qilib ispan yozuvchilari va sheʼriyati haqida soʻz yuritdi.
Uchrashuv soʻngida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob berishdi.
Maʼlumot uchun: Hozirda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti ispan tili va madaniyatini oʻqitish borasidagi xalqaro hamkorlik va ilmiy tadqiqotlar boʻyicha yetakchi oʻrinlarni egallab kelmoqda. 2 500 ga yaqin talaba ispan tilini asosiy va ikkinchi xorijiy til sifatida katta qiziqish bilan oʻrganmoqda.

Делегация Испании в составе представителя временного правительства по Узбекистану и Беларуси, посла Испании в Российской Федерации г-на Гонсало Фурнье Кондо, почетного консула Испании в Узбекистане г-на Карлоса Альберто Мартинеса Ферреро, известного испано-перуанского писателя Сантьяго Рафаэля Ронкальоло Ломанна сегодня посетили Узбекистан.
Встреча была организована с участием учителей испанского языка, студентов и гостей. Мероприятие открыл ректор университета И.Тухтасинов. В то же время посол Гонсало Фурнье Кондо и испанский писатель Сантьяго Ронкальоло выступили с речью об испанских писателях и поэзии.
По окончании встречи студенты получили ответы на интересующие их вопросы.
Для справки: В настоящее время Узбекский государственный университет мировых языков занимает лидирующие позиции по преподаванию испанского языка и культуры, международному сотрудничеству и научным исследованиям, а также около 2 500 студентов с большим интересом изучают испанский как основной и второй иностранный язык.