UI GreenMetric World University Rankings 2025: OʻzDJTU O‘zbekistonda 2 ta yo‘nalish bo‘yicha 1-o‘rinni egalladi
UI GreenMetric World University Rankings 2025 natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (UzSWLU) dunyoning eng kuchli TOP-600 oliy ta’lim muassasalari qatoridan munosib o‘rin egalladi.
Eng quvonarlisi, UzSWLU O‘zbekiston bo‘yicha ikkita asosiy barqarorlik yo‘nalishida mutlaq yetakchi sifatida qayd etildi:
WS – Chiqindilarni boshqarish bo‘yicha O‘zbekistonda 1-o‘rin
WR – Suv resurslaridan foydalanish bo‘yicha O‘zbekistonda 1-o‘rin
Bu natija universitetning ekologik boshqaruv, resurslardan oqilona foydalanish va kampusni yashil boshqaruv tamoyillari asosida takomillashtirish bo‘yicha olib borayotgan strategik islohotlari yuqori baholanganidan dalolat beradi.
UI GreenMetric 2025 natijalariga ko‘ra:
Umumiy ball: 6637.5
Dunyo reytingida: 569-o‘rin
O‘zbekiston bo‘yicha umumiy reytingda: 13-o‘rin
Yo‘nalishlar bo‘yicha UzSWLU natijalari:
Infratuzilma (SI): 685
Energiya (EC): 1140
Chiqindilar boshqaruvi (WS): 1275 — O‘zbekiston bo‘yicha 1-o‘rin
Suv resurslari (WR): 900 — O‘zbekiston bo‘yicha 1-o‘rin
Transport (TR): 1400
Ta’lim va tadqiqot (ED): 1237.5
Ushbu ko‘rsatkichlar universitetning ekologik mas’uliyat, chiqindilarni qayta ishlash, suvni tejash texnologiyalari, barqaror kampus siyosatlari bo‘yicha respublika miqyosidagi yetakchilar safida ekanini ko‘rsatadi.
Barqaror rivojlanishga sodiqlik
UzSWLU ekologik boshqaruvni oliy ta’lim jarayoniga chuqur integratsiya qilgan holda, fakultetlar, talabalar va jamoa uchun ekologik ong, resurslarni tejash, chiqindilarni kamaytirish va yashil infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha muntazam tashabbuslarni amalga oshirib kelmoqda.
Reyting natijalari bilan tanishish:
https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2025
OʻzDJTU jamoasini ushbu yutuq bilan tabriklaymiz!
O‘zbekiston bo‘yicha 2 ta yo‘nalishda 1-o‘rinni qo‘lga kiritish universitetimizning barqaror rivojlanish bo‘yicha milliy yetakchi sifatidagi mavqeini yana bir bor tasdiqlaydi.

UI GreenMetric World University Rankings 2025: UzSWLU занял 1-е место в Узбекистане по двум направлениям
Согласно результатам рейтинга UI GreenMetric World University Rankings 2025, Узбекский государственный университет мировых языков (UzSWLU) достойно вошел в число сильнейших ТОП-600 вузов мира.
Самое радостное, что UzSWLU стал абсолютным лидером в Узбекистане по двум ключевым направлениям устойчивого развития:
• WS – Управление отходами: 1-е место в Узбекистане
• WR – Использование водных ресурсов: 1-е место в Узбекистане
Эти достижения свидетельствуют о высоких оценках стратегических реформ университета в области экологического управления, рационального использования ресурсов и принципов «зеленого» управления кампусом.
Результаты UI GreenMetric 2025:
• Общий балл: 6637,5
• Место в мировом рейтинге: 569
• Место в рейтинге по Узбекистану: 13
Результаты UzSWLU по направлениям:
• Инфраструктура (SI): 685
• Энергия (EC): 1140
• Управление отходами (WS): 1275 — 1-е место в Узбекистане
• Водные ресурсы (WR): 900 — 1-е место в Узбекистане
• Транспорт (TR): 1400
• Образование и исследования (ED): 1237,5
Эти показатели демонстрируют лидерство университета в республике в вопросах экологической ответственности, переработки отходов, водосбережения и устойчивой политики кампуса.
Приверженность устойчивому развитию
UzSWLU глубоко интегрировал экологическое управление в процесс высшего образования, регулярно реализуя инициативы для факультетов, студентов и персонала по формированию экологического сознания, экономии ресурсов, сокращению отходов и развитию «зеленой» инфраструктуры.
Ознакомиться с результатами рейтинга:
https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2025
Поздравляем коллектив УзГМЯ с этим достижением!
Завоевание 1-го места по двум направлениям в Узбекистане еще раз подтверждает статус нашего университета как национального лидера в области устойчивого развития.