Umummilliy so‘rovnoma: ta’lim sifati va akademik muhitni yaxshilash yo‘lidagi muhim qadam
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tomonidan respublika miqyosida o‘tkazilgan umummilliy so‘rovnoma doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ham so‘rovnoma tashkil etildi.
Mazkur so‘rovnoma O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 5-maydagi “Ta’lim sifatini ta’minlash va ta’lim xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-76-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek, oliy ta’lim tizimida sifat ko‘rsatkichlarini real holat asosida baholashga qaratildi.
So‘rovnoma universitet talabalari hamda professor-o‘qituvchilari ishtirokida o‘tkazilib, unda o‘quv rejalari va ta’lim dasturlarining zamon talablariga mosligi, ilmiy-pedagogik faoliyat uchun yaratilgan sharoitlar, malaka oshirish tizimi hamda ta’lim sifatini oshirishga doir takliflar bildirildi.
So‘rovnoma ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida, ishtirokchilarning fikrlari erkin va anonim tarzda bildirildi. Mazkur jarayon universitetda ta’lim sifati va akademik muhitni yanada takomillashtirishga xizmat qiluvchi muhim amaliy mexanizm sifatida baholandi.

Общенациональный опрос: важный шаг на пути улучшения качества образования и академической среды
В рамках общенационального опроса, проведённого Национальным агентством по обеспечению качества образования при Администрации Президента Республики Узбекистан, опрос был организован и в Узбекском государственном университете мировых языков.
Целью данного опроса было обеспечение исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-76 от 5 мая 2025 года «О дополнительных мерах по обеспечению качества образования и совершенствованию системы предоставления образовательных услуг», а также оценка показателей качества высшего образования на основе реального положения дел.
Опрос проводился с участием студентов и профессорско-преподавательского состава университета. В ходе опроса рассматривались соответствие учебных планов и образовательных программ современным требованиям, условия для научно-педагогической деятельности, система повышения квалификации, а также предложения по повышению качества образования.
Опрос проводился на принципах открытости и прозрачности, мнения участников выражались свободно и анонимно. Этот процесс был оценен как важный практический механизм, способствующий дальнейшему совершенствованию качества образования и академической среды в университете.