“Universiada” sport musobaqalari g‘oliblariga “Prezident sovg‘asi” tantanali topshirildi
30-may kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti sport majmuasida “Universiada” sport musobaqalarining final bosqichi g‘olib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Zulayho Mahkamova, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Sport vaziri Adham Ikromov, Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Toshxo‘jayev, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bosh kotibi Oybek Qosimov, tegishli vazirlik va idoralar vakillari, oliy ta’lim muassasalari rektorlari, talaba-yoshlar hamda jamoatchilik ishtirok etdi.
“Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan “Odamlarni dori bilan emas, jismoniy faollik bilan davolash kerak” degan tamoyil “Universiada” sport musobaqalarida ham o‘z ifodasini topdi,” — dedi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov o‘z nutqida.
Musobaqalar 17 ta sport turi bo‘yicha tashkil etilib, hududiy bosqichlarda 43 470 nafar, final bosqichlarda esa 3 052 nafar talaba, jumladan 1 027 nafar qizlar ishtirok etdi.
Umumjamoa hisobida:
1-o‘rin — Toshkent viloyati jamoasi
2-o‘rin — Buxoro viloyati jamoasi
3-o‘rin — Toshkent shahri jamoasi
Alohida faxr bilan ta’kidlash joizki, Toshkent shahri oliy ta’lim muassasalari orasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti “Universiada” sport musobaqalarining mutlaq g‘olibi sifatida ajralib turdi.
Universitet jamoasi yuksak sport natijalari evaziga “Prezident sovg‘asi” bilan tantanali ravishda taqdirlandi. Bu g‘alaba nafaqat universitet jamoasining fidokorona mehnatining mahsuli, balki sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etishdagi muhim qadam bo‘ldi.

Победителям спортивных соревнований «Универсиада» торжественно вручены «Президентские подарки»
30 мая в спортивном комплексе Ташкентского государственного экономического университета состоялась торжественная церемония награждения победителей и призёров финального этапа спортивных соревнований «Универсиада».
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Зулайхо Махкамова, министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов, министр спорта Адхам Икрамов, председатель Национального паралимпийского комитета Мухторхон Тошхожаев, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, представители соответствующих министерств и ведомств, ректоры вузов, студенты и общественность.
«Принцип, выдвинутый главой нашего государства — "Лечить людей нужно не лекарствами, а физической активностью", — нашёл своё отражение и в соревнованиях “Универсиада”», — отметил в своей речи министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов.
Соревнования проводились по 17 видам спорта. На региональных этапах приняли участие 43 470 студентов, а в финале — 3 052 студента, в том числе 1 027 девушек.
В общекомандном зачёте:
1-е место — команда Ташкентской области
2-е место — команда Бухарской области
3-е место — команда города Ташкента
С особой гордостью отмечено, что среди вузов города Ташкента абсолютным победителем соревнований «Универсиада» стал Узбекский государственный университет мировых языков.
Команда университета была торжественно награждена «Президентским подарком» за высокие спортивные достижения. Эта победа является не только результатом самоотверженного труда команды, но и важным шагом в продвижении здорового образа жизни.