Xabaringiz bor, 2023 yil 9-10 noyabr kunlari Toshkent shahrida “Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar rahbarlarining 16-uchrashuvi” boʻlib oʻtadi. Yuqori darajadagi mazkur uchrashuvda ishtirok etib, tarjimonlik qilishi uchun  Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetidan ingliz va rus tillarini mukammal biladigan 160 nafar tajribali oʻqituvchi va magistr tanlab olingan.
Universiteti rektori Ilhomjon Tuxtasinov bugun mazkur volontyor ishtirokchilar bilan uchrashuv oʻtqizib, ularga quyidagi tavsiyalarni berib oʻtdi:
- Siz tarjimonlar bilan Vazirlar mahkamasida ham yigʻilishlar boʻlib oʻtadi. Barcha seminar va yigʻilishlarga kechikmasdan, oʻz vaqtida borishingiz, kiyinish va muloqot madaniyatiga qatʼiy amal qilishingiz kerak;
- Xorijlik mehmonlar bilan boʻladigan sayohatlar davomida ular tomonidan tarixiy va diqqatga sazovor boʻlgan joylar haqida savollar berib qolinishi mumkin. Ehtimoliy savollarga tayyor turing;
- Sizga ajratiladigan avtomashina va biriktirilgan rahbar-xodimlarning telefon raqamini saqlab oling va doim aloqada boʻlib turing;
Eng asosiysi hech qachon, hech bir joyga kech qolmang, uzrli sabablar boʻlsa, masʼul shaxslarni oldindan ogohlantiring.

Как известно, 9-10 ноября 2023 года в Ташкенте пройдет «Шестнадцатая встреча лидеров государств-членов Организации экономического сотрудничества». Для участия в этой встрече высокого уровня и выполнения функций переводчиков были отобраны 160 опытных преподавателей и магистров Узбекского государственного университета мировых языков, свободно владеющих английским и русским языками.
Ректор университета Ильхомджон Тухтасинов сегодня провел встречу с участниками-волонтерами и дал им следующие рекомендации:
– У вас с переводчиками также будут встречи в Кабинете Министров. На все семинары и встречи необходимо приходить вовремя, не опаздывая, строго соблюдать культуру одежды и общения;
– Во время поездок с иностранными гостями могут задавать вопросы об исторических и интересных местах. Будьте готовы к возможным вопросам;
– Сохраняйте номер телефона выделенного вам автомобиля и закрепленных за ним менеджеров-сотрудников и всегда будьте на связи.
– Главное, никогда никуда не опаздывайте, при наличии уважительных причин заранее предупредите ответственных лиц.