Xalqaro reytinglar sohasida malaka oshirish va tajriba almashish
2024-yil 12-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti  xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi  xodimlari O‘zbekiston Milliy universitetiga tashrif buyurishdi. Tashrifdan ko‘zlangan maqsad xalqaro reytinglar sohasida malaka oshirish va tajriba almashish edi.
Uchrashuvda O‘zMUning xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i  Gulasal Rofiyeva universitetning QS va Times Higher Education reyting agentliklari bilan ishlash tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. U reytinglarni hisoblash metodologiyasi, universitetning reytingdagi mavqeiga ta’sir etuvchi omillar, shuningdek, pozitsiyalarni yaxshilash strategiyalari haqida gapirdi.
Bundan tashqari, G.Rofieva reytinglar bilan ishlash bo‘yicha ko‘plab maslahatlar berdi, jumladan:
O’z-o’zini tahlil qilish: takomillashtirishni talab qiladigan sohalarni aniqlash uchun universitetning kuchli va zaif tomonlarini har tomonlama tahlil qilish muhimdir.
Strategiyani ishlab chiqish: universitetning reytingdagi o‘rnini yaxshilash uchun uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqish zarur.
Ma’lumotlarni toplash: reyting agentliklariga ariza topshirish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarni o‘z vaqtida va to‘g‘ri to‘plash zarur.
Marketing: Universitetning xalqaro miqyosda tan olinishini oshirish uchun uning yutuqlarini targ‘ib qilish muhim ahamiyatga ega.
Uchrashuv davomida Gulasal Rofiyeva QS va Times Higher Education reytinglari bilan ishlashni optimallashtirish uchun mo‘ljallangan qo‘shimcha ma’lumotlarni taqdim etdi. Ilmiy jurnallardagi nashrlar, ayniqsa, xalqaro reytinglarga daxldor bo‘lgan nashrlar bilan bog‘liq muhim jihatga alohida e’tibor qaratildi.
QS reytingida samarali koʻtarilish uchun har yili kamida 100 ta maqola chop etish, Times Higher Education reytingiga muvaffaqiyatli kirish uchun esa Scopus maʼlumotlar bazasida indekslangan jurnallarda 150 ta maqola chop etish zarurligini taʼkidladi. Bu universitetning jahon ilm-fani va tadqiqotiga qo‘shayotgan yuksak akademik hissasidan dalolat beradi.
O‘zDJTU xodimlari G.Rofievaga reytinglar bilan ishlash bo‘yicha ko‘plab savollar bilan murojaat qilishdi. U barcha savollarga mamnuniyat bilan javob berdi va qimmatli maslahatlar berdi.
O‘zMUga tashrifi natijasida O‘zDJTU xodimlari xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘yicha qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Shuningdek, ular O‘zbekistondagi yetakchi universitetdagi hamkasblari bilan tajriba almashish imkoniga ega bo‘ldilar.

12.02.2024 года начальник отдела и сотрудники по работе с международными рейтингами УзГУМЯ посетили Национальный университет Узбекистана. Целью визита было повышение квалификации и обмен опытом в области международных рейтингов.
В ходе встречи начальник отдела по работе с международными рейтингами НУУ Гуласал Рофиева поделилась опытом работы университета с рейтинговыми агентствами QS и Times Higher Education. Она рассказала о методологии расчета рейтингов, факторах, влияющих на позицию университета в рейтинге, а также о стратегиях улучшения позиций.
Кроме того, Г. Рофиева дала много советов по работе с рейтингами, в том числе:
• Проведение самоанализа: важно провести тщательный анализ сильных и слабых сторон университета, чтобы определить области, которые требуют улучшения.
• Разработка стратегии: необходимо разработать долгосрочную стратегию повышения позиций университета в рейтингах.
• Сбор данных: необходимо своевременно и корректно собирать данные, необходимые для подачи заявки в рейтинговые агентства.
• Маркетинг: важно продвигать достижения университета, чтобы повысить его узнаваемость на международном уровне.
В ходе встречи Гуласал Рофиева предоставила дополнительную информацию, которая призвана оптимизировать работу с рейтингами QS и Times Higher Education. Был выделен важный аспект касательно публикаций в научных изданиях, особенно влияющих на международные рейтинги.
Было отмечено, что для эффективного продвижения в рейтинге QS необходимо ежегодно публиковать не менее 100 статей, а для успешного вступления в рейтинг Times Higher Education 150 статей в журналах индексированных в базе Scopus. Это свидетельствует о высоком академическом вкладе университета в мировую науку и исследования.
Сотрудники УзГУМЯ задали Г. Рофиевой много вопросов, касающихся работы с рейтингами. Она с удовольствием ответила на все вопросы и дала ценные советы.
В результате посещения НУУ сотрудники УзГУМЯ получили ценную информацию о работе с международными рейтингами. Они также получили возможность обменяться опытом с коллегами из ведущего университета Узбекистана.