2025-yil 9-dekabr kuni  Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti,  Ingliz tili 2-fakulteti, Ingliz tili nazariy aspektlari 2-kafedrasi, Urganch davlat universiteti hamda Indoneziyaning Gunadarma universiteti ishtirokida “Research innovations across pedagogy, linguistic and cultural studies” mavzusida kengaytirilgan xalqaro vebinar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda nafaqat kafedraning ilmiy darajaga ega professor-o‘qituvchilari, balki Ingliz tili 2-fakulteti dekani Bazarov Zokir Mehrikulovich bilan birgalikda xorij va O‘zbekiston sharoitida oliy ta’limdan keyingi ta’lim bosqichlari, shuningdek, ilmiy daraja olish masalalari muhokama qilindi. Vebinar davomida hamkor universitetlar tomonidan xorijda ilmiy daraja olish, ilmiy ishlarga qo‘yiladigan talablar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Shu kabi tadbirlar fakultetimiz professor-o‘qituvchilari hamda talabalarining ilmiy salohiyatini oshirish, shuningdek, xalqaro hamkorlik asosida ilmiy muhitni mustahkamlashda katta ahamiyat kasb etmoqda.

Международный вебинар
9 декабря 2025 года в Узбекистанском государственном университете мировых языков при участии факультета английского языка 2, кафедры «Теоретические аспекты английского языка 2», Ургенчского государственного университета, а также Университета Гунадарма (Индонезия) состоялся расширенный международный вебинар на тему «Исследовательские инновации в педагогике, лингвистике и культурологии».
В данном мероприятии участвовали не только преподаватели кафедры, имеющие ученые степени, но и декан факультета английского языка 2 Базаров Закир Мехрикулович. Совместно были обсуждены вопросы послевузовского образования в зарубежных и узбекских условиях, а также получение ученых степеней. В ходе вебинара партнерские университеты предоставили подробную информацию о порядке получения ученых степеней за рубежом и требованиях к научным исследованиям.
Подобные мероприятия имеют большое значение для повышения научного потенциала профессоров, преподавателей и студентов нашего факультета, а также для укрепления научной среды на основе международного сотрудничества.