Xotira va qadrlash — insoniy ehtirom timsoli
9-may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet rahbariyati vakillari bilan birgalikda O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi, atoqli yozuvchi, tarjimon va adabiyotshunos Ibrohim G‘afurov xonadoniga tashrif buyurdi.
Samimiy suhbat davomida ustozning salomatligi va holidan xabar olinib, u kishining o‘zbek adabiyoti, tarjimachilik maktabi hamda milliy ma’naviyat rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi alohida e’tirof etildi.
Uchrashuv chog‘ida Ibrohim G‘afurovning serqirra ijodi, yosh avlod tarbiyasidagi o‘rni, tarjima san’ati va adabiyotga oid qimmatli fikrlari tinglandi. Suhbat iliq va samimiy ruhda kechdi.
Bunday ehtirom va tashriflar ustozlarga bo‘lgan hurmat, milliy qadriyatlarimiz hamda insoniy mehr-oqibatning yorqin ifodasidir.

Memory and Appreciation — A Symbol of Human Respect
On the occasion of May 9 — the Day of Memory and Honor, the Rector of the Uzbekistan State World Languages University, Ilkhomjon Tukhtasinov, together with members of the university administration, visited the home of Honored Artist of Uzbekistan, renowned writer, translator, and literary scholar Ibrohim G‘afurov.
During the warm and sincere conversation, the guests inquired about the mentor’s health and well-being and highly acknowledged his significant contribution to Uzbek literature, the school of translation, and the development of national spirituality.
The meeting also featured discussions on Ibrohim G‘afurov’s multifaceted творчество, his role in educating the younger generation, and his valuable views on the art of translation and literature. The conversation took place in a warm and friendly atmosphere.
Such visits and expressions of respect are a vivid reflection of appreciation for teachers and mentors, national values, and human kindness.