Xotira va qadrlash — insoniy ehtirom timsoli
9-may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet rahbariyati vakillari bilan birgalikda O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi, atoqli yozuvchi, tarjimon va adabiyotshunos Ibrohim G‘afurov xonadoniga tashrif buyurdi.
Samimiy suhbat davomida ustozning salomatligi va holidan xabar olinib, u kishining o‘zbek adabiyoti, tarjimachilik maktabi hamda milliy ma’naviyat rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi alohida e’tirof etildi.
Uchrashuv chog‘ida Ibrohim G‘afurovning serqirra ijodi, yosh avlod tarbiyasidagi o‘rni, tarjima san’ati va adabiyotga oid qimmatli fikrlari tinglandi. Suhbat iliq va samimiy ruhda kechdi.
Bunday ehtirom va tashriflar ustozlarga bo‘lgan hurmat, milliy qadriyatlarimiz hamda insoniy mehr-oqibatning yorqin ifodasidir.

Память и почтение — символ человеческого уважения
В связи с 9 Мая — Днём памяти и почестей ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов совместно с представителями руководства университета посетил дом заслуженного деятеля искусств Узбекистана, известного писателя, переводчика и литературоведа Иброхима Гафурова.
В ходе тёплой и искренней беседы гости поинтересовались состоянием здоровья и самочувствием мастера, а также особо отметили его огромный вклад в развитие узбекской литературы, школы перевода и национальной духовности.
Во время встречи были обсуждены многогранное творчество Иброхима Гафурова, его роль в воспитании молодого поколения, а также ценные мысли о переводческом искусстве и литературе. Беседа прошла в дружеской и искренней атмосфере.
Подобные визиты и проявления внимания являются ярким выражением уважения к наставникам, национальным ценностям и человеческой доброты.