Yangi o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik: talabalar uchun hostel sig‘imi kengaytirilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 15-avgustdagi “Oliy ta’lim muassasalari talabalarini turar joy bilan ta’minlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 376-son Qarori ijrosini ta’minlash, 2025/2026-o‘quv yilini munosib boshlash hamda talabalarni turar joy bilan ta’minlashning shaffof va samarali tizimini yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida tizimli va amaliy ishlar olib borilmoqda
Mazkur hujjatga muvofiq, joriy yilning 1-avgustidan 10-sentyabriga qadar oliy ta’lim muassasalarida “Dolzarb qirq kunlik” e’lon qilingan bo‘lib, ushbu davrda talabalarni o‘quv yilining dastlabki kunlarida turar joy bilan tezkor ta’minlash choralari belgilangan.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan o‘tgan o‘quv yilida xususiy sektor bilan hamkorlikda universitetga yaqin hududda barcha zarur sharoitlarga ega 100 o‘rinli zamonaviy hostel tashkil etilgan edi.
Joriy yilda esa mazkur hostel sig‘imini 200 o‘ringa yetkazish rejalashtirilgan bo‘lib, bu talabalar uchun yanada kengroq yashash imkoniyatini yaratadi. Yotoqxona barcha qulayliklar – o‘quv va dam olish xonalari, yuqori tezlikdagi internet, issiq va sovuq suv ta’minoti, yong‘in xavfsizligi tizimi, gigiyenik holatlar va boshqa zarur infratuzilmalar bilan jihozlangan.
Tayyorlov ishlari jarayonini universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi mas’ul xodimlar bevosita ko‘zdan kechirdilar. Rektor mavjud infratuzilmaning kengaytirilishi talabalarning ijtimoiy farovonligi va ta’lim sifati uchun muhimligini ta’kidlab o‘tdi.

Тщательная подготовка к новому учебному году: расширяется вместимость общежитий для студентов
В целях реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №376 от 15 августа 2023 года «О мерах по совершенствованию системы обеспечения студентов высших учебных заведений общежитиями», достойного начала 2025/2026 учебного года, а также создания прозрачной и эффективной системы размещения студентов, в Узбекском государственном университете мировых языков ведётся комплексная и практическая работа.
В соответствии с данным документом, в период с 1 августа по 10 сентября текущего года в высших учебных заведениях объявлен «Актуальный сорокадневник», в рамках которого предусмотрены оперативные меры по обеспечению студентов жильем в первые дни учебного года.
В связи с этим, в прошлом учебном году Университет в сотрудничестве с частным сектором организовал современное общежитие на 100 мест вблизи кампуса, оснащенное всеми необходимыми условиями.
В этом году планируется расширить вместимость указанного общежития до 200 мест, что создаст более комфортные условия проживания для студентов. Общежитие будет оснащено всеми удобствами — учебными и рекреационными залами, высокоскоростным интернетом, горячей и холодной водой, системой противопожарной безопасности, санитарно-гигиеническими условиями и другой необходимой инфраструктурой.
Ход подготовительных работ был лично осмотрен ответственными сотрудниками под руководством ректора университета Илхомжона Тухтасинова. Ректор подчеркнул, что расширение инфраструктуры играет важную роль в улучшении социального благополучия студентов и качества образования.
Руководство университета выражает благодарность частному предпринимателю за активное сотрудничество в организации и расширении общежития. Подобные инициативы на основе государственно-частного партнёрства будут последовательно продолжены и в будущем.