“Yangi O‘zbekiston talabalari olimpiadasi”ning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sport bo‘yicha vakili Odil Abdurahmonov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Sport vaziri Adham Ikromov, oliy ta’lim muassasalari rahbarlari qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov ham ishtirok etdi.
Marosim davomida talaba-yoshlar o‘rtasida sportni ommalashtirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda iqtidorli sportchilarni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, badiiy chiqishlar, sport namoyishlari va konsert dasturi tashkil etildi.
11-iyunga qadar davom etadigan musobaqalarda respublikamizning eng kuchli talaba-sportchilari turli sport turlari bo‘yicha g‘oliblik uchun bahs olib boradilar.
Mazkur olimpiadaning final bosqichida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari ham ishtirok etib, sportning turli yo‘nalishlari bo‘yicha o‘z mahoratlarini namoyon etadilar.

Торжественно открыта Олимпиада студентов «Нового Узбекистана»
5 июня 2026 года в Олимпийском городке города Ташкента состоялось торжественное открытие республиканского финального этапа впервые организованной Олимпиады студентов «Нового Узбекистана».
В мероприятии приняли участие представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам спорта Одил Абдурахмонов, министр высшего образования, науки и инноваций Кунгуротбой Шарипов, министр спорта Адхам Икромов, руководители высших учебных заведений, а также ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Мадаминович Тухтасинов.
В ходе церемонии особое внимание было уделено популяризации спорта среди студентов, продвижению здорового образа жизни и поддержке талантливых спортсменов. Также были представлены художественные выступления, спортивные демонстрации и концертная программа.
Соревнования, которые продлятся до 11 июня, соберут сильнейших студенческих спортсменов страны, которые будут бороться за победу в различных видах спорта.
В финальном этапе Олимпиады студенты Узбекского государственного университета мировых языков также принимают участие и демонстрируют своё мастерство в различных спортивных направлениях.