Yunus Emre Instituti bilan uchrashuv tashkil etildi
2026-yil 14-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Moydinova, kafedra katta o‘qituvchisi D. Axmedjanova, kafedra volontyor-o‘qituvchisi Muhammad Ikbal Guler hamda Tarjima nazariyasi va amaliyoti fakultetining Turk tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 7 nafar talaba Turkiya Respublikasi Yunus Emre institutining O‘zbekistondagi vakili Ahmet O‘zkan bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida Yunus Emre instituti tomonidan amalga oshirilayotgan akademik hamkorlik va xalqaro ta’lim dasturlari doirasida Turkiyaning Anqara shahrida grant asosida tahsil olgan talabalarga sertifikat hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.
Talabalar xorijdagi ta’lim jarayonida orttirgan bilim va tajribalari, ushbu dastur ularning kasbiy shakllanishida tutgan o‘rni hamda erishilgan yutuqlar haqida o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdilar. Shuningdek, Turkiyada qo‘llanilayotgan ayrim zamonaviy o‘qitish metodlarini mahalliy ta’lim jarayoniga tatbiq etish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Uchrashuv o‘zaro qiziqarli va mazmunli muloqot ruhida yakunlandi.

Состоялась встреча с Институтом Юнуса Эмре
14 января 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча заведующей кафедрой второго иностранного языка Э. Мойдиновой, старшего преподавателя кафедры Д. Ахмеджановой, волонтёра-преподавателя кафедры Мухаммада Икбала Гюлера, а также 7 студентов, обучающихся по направлению турецкого языка факультета теории и практики перевода, с представителем Института Юнуса Эмре Турецкой Республики в Узбекистане Ахметом Озканом.
В ходе встречи студентам, обучавшимся на грантовой основе в городе Анкара (Турция) в рамках академического сотрудничества и международных образовательных программ Института Юнуса Эмре, были вручены сертификаты и памятные подарки.
Студенты поделились своими впечатлениями о знаниях и опыте, полученных в процессе обучения за рубежом, роли данной программы в их профессиональном становлении, а также достигнутых успехах. Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам внедрения некоторых современных методов обучения, применяемых в Турции, в местный образовательный процесс. Встреча прошла в атмосфере взаимно интересного и содержательного диалога.