29-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasida xorijlik mehmonlarga hamrohlik qiladigan va tarjima ishlarida ko‘maklashadigan tarjimonlar uchun seminar davom ettirildi.
Tadbirni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berib, xalqaro darajadagi yirik tadbirlarda tarjimonlarning o‘rni va mas’uliyati muhim ekanini ta’kidladi. U volontyor tarjimonlar nafaqat chet tillarini bilishi, balki diplomatik protokol, muloqot madaniyati va mehmonlarga hamrohlik qilish qoidalariga ham amal qilishlari zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan assambleya yig‘ilishining ahamiyati, 2 000 ga yaqin mehmonlar tashrif buyuradigan ushbu tadbir O‘zbekiston uchun muhim voqea ekanini ta’kidlab, uning yuqori darajada o‘tishi tarjimonlarning fidokorona mehnatiga ham bog‘liqligini qayd etdi.
Seminarning bugungi sessiyasida tajribali mutaxassislar tarjimonlarning xalqaro tadbirlardagi roli, samarali ish olib borish tamoyillari bo‘yicha muhim ma’lumotlar berdilar.
Bugungi ma’ruzachilar:
Zokirov Shohrux Turg‘unboy o‘g‘li – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi mas’ul xodimi
Daliyev Shohrux Xojiakbarovich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri birinchi o‘rinbosari