Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasida xorijlik mehmonlarga hamrohlik qiladigan va tarjima ishlarida ko‘maklashadigan tarjimonlar uchun seminar davom ettirildi
29-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasida xorijlik mehmonlarga hamrohlik qiladigan va tarjima ishlarida ko‘maklashadigan tarjimonlar uchun seminar davom ettirildi.
Tadbirni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berib, xalqaro darajadagi yirik tadbirlarda tarjimonlarning o‘rni va mas’uliyati muhim ekanini ta’kidladi. U volontyor tarjimonlar nafaqat chet tillarini bilishi, balki diplomatik protokol, muloqot madaniyati va mehmonlarga hamrohlik qilish qoidalariga ham amal qilishlari zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan assambleya yig‘ilishining ahamiyati, 2 000 ga yaqin mehmonlar tashrif buyuradigan ushbu tadbir O‘zbekiston uchun muhim voqea ekanini ta’kidlab, uning yuqori darajada o‘tishi tarjimonlarning fidokorona mehnatiga ham bog‘liqligini qayd etdi.
Seminarning bugungi sessiyasida tajribali mutaxassislar tarjimonlarning xalqaro tadbirlardagi roli, samarali ish olib borish tamoyillari bo‘yicha muhim ma’lumotlar berdilar.
Bugungi ma’ruzachilar:
Zokirov Shohrux Turg‘unboy o‘g‘li – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi mas’ul xodimi
Daliyev Shohrux Xojiakbarovich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri birinchi o‘rinbosari
Abduganiev Abduaziz Abduvahidovich – O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi BMT boshqarmasi vakili
Asadov Shavkat G‘aybullaevich – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi professori
Bekmurodov Mansur Bobomurodovich – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi kafedra mudiri
Rasulov Adham G‘afurovich – Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori
Tuxtasinov Ilxomjon Madaminovich – O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori
Seminarning asosiy yo‘nalishlari:
-Xalqaro tadbirlarda volontyor tarjimonlarning o‘rni va mas’uliyati – Rasmiy delegatsiyalarni kutib olish, tarjimonlar faoliyatining muhim jihatlari.
- Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasiga tayyorgarlik jarayoni – Mehmonlarga axborot taqdim etish va tarjima sifati.
-Nutq madaniyati va kommunikatsiya qoidalari – Rasmiy uchrashuvlarda muloqot madaniyati va tarjimonlar etikasi.
-O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar – “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida amalga oshirilgan o‘zgarishlar.
Seminar davomida ishtirokchilar mavzular bo‘yicha muhokamalarda faol qatnashib, amaliy mashg‘ulotlarda o‘z tarjima ko‘nikmalarini rivojlantirdilar. Shuningdek, xalqaro protokol, mehmonlarni kutib olish va kuzatish qoidalari bo‘yicha batafsil tushuntirishlar berildi.
Bugungi seminarda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Toshkent davlat yuridik universiteti volontyor tarjimonlari ham ishtirok etib, o‘z bilim va tajribalarini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

29 марта в Узбекистанском государственном университете мировых языков продолжился семинар для переводчиков, которые будут сопровождать иностранных гостей и оказывать помощь в переводе на Ассамблее Межпарламентского союза, посвященной 150-летию организации.
Мероприятие открыл ректор Узбекистанского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, который отметил важность роли и ответственности переводчиков на международных мероприятиях. Он подчеркнул, что волонтеры-переводчики должны не только владеть иностранными языками, но и соблюдать дипломатический протокол, культуру общения и правила сопровождения гостей.
В ходе мероприятия первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Шохрух Далиев подчеркнул важность предстоящей ассамблеи в Ташкенте, которая привлечет около 2 000 гостей. Он отметил, что успешное проведение данного события во многом зависит от самоотверженной работы переводчиков.
На сегодняшней сессии семинара опытные специалисты предоставили важную информацию о роли переводчиков на международных мероприятиях и принципах эффективной работы.
Сегодняшние докладчики:
• Шохрух Тургунбой оглы Зокиров — ответственный сотрудник Кабинета министров Республики Узбекистан.
• Шохрух Ходжаакбарович Далиев — первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
• Абдуазиз Абдувахидович Абдуганиев — представитель Министерства иностранных дел Республики Узбекистан в отделе ООН.
• Шавкат Гайбуллаевич Асадов — профессор Государственной академии управления при Президенте Республики Узбекистан.
• Мансур Бобомуродович Бекмурадов — заведующий кафедрой Государственной академии управления при Президенте Республики Узбекистан.
• Адхам Гафурович Расулов — профессор Университета мировой экономики и дипломатии.
• Илхомжон Мадаминович Тухтасинов — ректор Узбекистанского государственного университета мировых языков.
Основные направления семинара:
• Роль и ответственность волонтеров-переводчиков на международных мероприятиях — встреча официальных делегаций, важные аспекты деятельности переводчиков.
• Подготовка к Ассамблее Межпарламентского союза, посвященной 150-летию — предоставление информации гостям и качество перевода.
• Культура речи и правила коммуникации — культура общения на официальных встречах и этика переводчиков.
• Реформы, проводимые в Узбекистане — изменения в рамках стратегии «Узбекистан – 2030».
В ходе семинара участники активно участвовали в обсуждениях по темам, а также развивали свои навыки перевода на практических занятиях. Также были подробно объяснены правила международного протокола, встречи и проводы гостей.
Сегодня в семинаре приняли участие волонтеры-переводчики Ташкентского государственного института востоковедения, Университета мировой экономики и дипломатии и Ташкентского государственного юридического университета, которые получили возможность повысить свои знания и опыт.