BAXTIYAROV MUXTORJON YAKUBOVICH
2021-yilning 26-avgust sanasida universitet kengashi qaroriga asosan “ingliz tili tarjima nazariyasi va amaliyoti” kafedrasidan ajralib chiqdi va “ingliz tili amaliy tarjima” kafedrasi deb yuritila boshladi. 2021-2022 o‘quv yilidan baxtiyarov muxtorjon yakubovich kafedra mudiri sifatida faoliyat boshladi. Hozirgi kunda kafedrada 31 nafar professor-o‘qituvchi faoliyat yuritadi (24 nafari asosiy, 7 nafari o‘rindosh, jumladan, 5 nafar fan nomzodi (phd), 2 nafar   v.b. dotsent  5 nafar katta o‘qituvchi, 6 nafar o‘qituvchi).
2024-yilning 5-mart kuni kafedra v.b. dotsenti, phd e.t.tursunnazarova turkiya davlati ege universitetida ilmiy tadqiqot mavzusi doirasida seminar tashkil qilib, tajriba almashib qaytdi. Uchrashuv davomida universitet professor- o‘qituvchilari hamda talabalar almashinuv dasturlari asosida o‘qish, malaka oshirish, ilmiy tadqiqiotlar o‘tkazish, universitet ilmiy ishlaridan, kutubxonadan foydalanish imkoniyatlarini yaratish masalalari muhokama qilindi. Yakunda o’zdjtu va ege universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.

Department of English practical translation
On August 26, 2021, according to the decision of the University Council, the English language was separated from the Department of translation theory and practice and began to be referred to as the Department of “Applied translation of English”. From the academic year 2021-2022 bakhtiyarov mukhtorjon yakubovich began to act as the head of the Department. Currently, the department has 31 faculty members (24 core, 7 chair, including 5 candidates of science (phd), 2 v.b. associate professor 5 senior teachers, 6 teachers).
On March 5, 2024, the Department v.b. Associate Professor, phd e.t.tursunnazarova returned to the Turkish State University of ege by organizing a seminar as part of a scientific research topic and exchanging experience. During the meeting, the university professors and students discussed the issues of studying on the basis of exchange programs, improving qualifications, conducting scientific research, creating opportunities for university scientific work, use of the library. At the end, a cooperation agreement was signed between özdjtu and Ege University.