2-talabalar turar joyiga tashrif
19 dekabr sanasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti 2-Talabalar turar joyiga xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi F. Ashurova hamda Pedagogika va psixologiya kafedrasi dotsenti M. Aripova tomonidan tashrif amalga oshirildi.
Tashrif davomida 1-kursda tahsil olayotgan talaba-qizlarning turar joyidagi sharoitlari va o‘zaro munosabatlari o‘rganildi. Shuningdek, talaba-qizlar bilan “Erta turmush va uning salbiy oqibatlari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Suhbat davomida erta turmushning salbiy oqibatlari — sog‘liq, ta’lim, ijtimoiy, psixologik, iqtisodiy va huquqiy jihatlar haqida atroflicha ma’lumot berildi. Yakunda erta turmushning oldini olish yo‘llari, jumladan: qizlar va o‘g‘il bolalar ta’limini qo‘llab-quvvatlash, aholining huquqiy va tibbiy savodxonligini oshirish, ota-onalar bilan tushuntirish ishlari olib borish hamda yoshlar uchun psixologik va ijtimoiy yordam xizmatlarini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.

Состоялся визит в студенческое общежитие №2 УзГУМЯ по вопросам работы с девушками-студентками
19 декабря в студенческое общежитие №2 Узбекского государственного университета мировых языков с визитом прибыли советник ректора по вопросам женщин Ф. Ашурова и доцент кафедры педагогики и психологии М. Арипова.
В ходе визита были изучены условия проживания и межличностные отношения студенток первого курса, проживающих в общежитии. Также была организована круглая беседа со студентками на тему «Ранний брак и его негативные последствия».
В ходе беседы была предоставлена подробная информация о негативных последствиях раннего брака, включая вопросы здоровья, образования, социальные, психологические, экономические и правовые аспекты. В завершение было подчеркнуто значение мер по профилактике раннего брака, в том числе поддержки образования девушек и юношей, повышения правовой и медицинской грамотности населения, проведения разъяснительной работы с родителями, а также развития психологических и социальных служб поддержки для молодежи.