2025/2026-o‘quv yili uchun Prezident va nomli davlat stipendiyalari tanlovining respublika bosqichi boshlandi
Joriy yilning 22-yanvar kuni O‘zbekiston Milliy universitetida 2025/2026-o‘quv yili uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyalari tanlovining respublika bosqichi doirasida muhim tashkiliy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida tanlov yo‘nalishlari bo‘yicha shakllantirilgan ekspertlar guruhiga tanlov nizomi, talabgorlarning ilmiy ishlari hamda erishgan yutuqlarini baholash mezonlari yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi.
Qayd etilishicha, ekspertlar guruhi respublika oliy ta’lim muassasalarining tajribali rektor va prorektorlaridan iborat bo‘lib, ular safida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Otabek Yusupov ishtirok etmoqda. Ayni paytda ekspertlar tomonidan Prezident hamda nomli davlat stipendiyalariga bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha tavsiya etilgan talabgorlarning ilmiy ishlari va erishgan yutuqlari belgilangan mezonlar asosida xolisona ko‘rib chiqilmoqda.

Начался республиканский этап конкурса Президентской и именных государственных стипендий на 2025/2026 учебный год
22 января текущего года в Национальном университете Узбекистана состоялось важное организационное совещание в рамках республиканского этапа конкурса на соискание стипендий Президента Республики Узбекистан и именных государственных стипендий на 2025/2026 учебный год.
В ходе совещания членам экспертных групп, сформированных по направлениям конкурса, были даны подробные разъяснения по Положению о конкурсе, а также по критериям оценки научных работ и достижений соискателей.
Отмечено, что в состав экспертных групп вошли опытные ректоры и проректоры высших учебных заведений республики. В их числе — ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов и проректор по научной работе и инновациям Отабек Юсупов. В настоящее время эксперты объективно рассматривают научные работы и достижения кандидатов, рекомендованных на Президентскую и именные государственные стипендии по направлениям бакалавриата и специальностям магистратуры, на основе установленных критериев.