8-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) Kengashining 9-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Kengash raisi, rektor Ilxomjon Tuxtasinov va Kengash a’zolari ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibida quyidagi masalalar ko‘rildi:
I. Tuxtasinov tomonidan O‘zbekiston qonunlari, Prezident farmonlari, Hukumat qarorlari va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi buyruqlari ijrosi, shuningdek, universitet rahbariyati vakillari tomonidan murojaatlar bilan ishlash holati to‘g‘risida ma’lumotlar, Aleksandr Faynberg haykaliga bag‘ishlangan ishlar haqida axborotlar, ta’lim sifati, o‘quv, ilmiy-uslubiy va ma’naviy-ma’rifiy ishlar to‘g‘risida hisobotlar, talabalar turar joyida holatlar, kafedralar rivojiga oid axborotlar, izlanuvchilar faoliyati va turli masalalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan bir qator ilmiy monografiyalarni nashrga tavsiya etish masalalari muhokama qilindi. Faol ilmiy izlanish olib borayotgan xodimlar rag‘batlantirildi.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Malaka oshirish instituti tomonidan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinovga samarali hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirildi va rektorga esdalik sovg‘alari topshirildi. Shuningdek, universitet rahbariyati vakillariga ham esdalik sovg‘alari topshirildi.

8 мая состоялось 9-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ).
В заседании приняли участие председатель Совета, ректор Илхомжон Тухтасинов и члены Совета.
В повестке дня были рассмотрены следующие вопросы:
I. Ректор Тухтасинов предоставил информацию об исполнении законов Республики Узбекистан, указов Президента, постановлений Правительства и приказов Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также о работе с обращениями граждан со стороны руководства университета. Также были представлены сведения о работах, посвящённых памятнику Александру Файнбергу, отчёты о качестве образования, учебно-методической, научной и духовно-просветительской деятельности, ситуации в студенческих общежитиях, развитии кафедр, исследовательской деятельности и других вопросах.
Кроме того, обсуждались вопросы рекомендации к публикации ряда научных монографий, созданных преподавателями университета. Активно занимающиеся научной деятельностью сотрудники были поощрены.
В рамках заседания Институт повышения квалификации Министерства внутренних дел Республики Узбекистан выразил благодарность Узбекскому государственному университету мировых языков и ректору Илхомжону Тухтасинову за эффективное сотрудничество и вручил памятные подарки. Также памятные подарки были вручены представителям руководства университета.