ARAB TILI GLOBALLASHUV DAVRIDA: INNOVATSION YONDASHUVLAR VA O‘QITISH METODIKASI
Bugun, 18-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan “Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi” mavzusida IV xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Anjuman doirasida O‘zDJTU asosiy binosining 1-qavatida talabalarning to‘garak ishlari ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Tadbirning ilmiy qismi O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi sadolari ostida ochildi. So‘ng O‘zDJTU rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov tabrik so‘zi bilan ishtirok etdi.
Keyingi so‘z O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti dekani, pedagogika fanlari doktori, dotsent Yo‘ldoshev Ulug‘bek Ravshanbekovichga berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi Davlat buyurtmasi bilan ishlash bo‘limi bosh mutaxassisi Davronbek Abdullayev o‘z tabrik nutqi bilan ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi dotsenti, doktor Sayed Kuraym “Arab tilini o‘qitishda innovatsion texnologiyalar va sun’iy intellekt”,
Nabila Kandil “Sun’iy intellekt davrida arab tilining lingvistik xususiyatlari”,
doktor Salhi Rachad esa “Tarjima qilingan kitob loyihasi” mavzularida ma’ruzalar bilan qatnashdi.
Shuningdek, Daniya universiteti Arab tili akademiyasi professori, doktor Salam Dimyay tomonidan video-tabrik yo‘llandi.
Kafedra mudiri, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Qodirova Kamala Salixovna “18-dekabr — Xalqaro arab tili kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan “Arab tili haftaligi” doirasida tashkil etilgan notiqlik, xattotlik, qo‘shiqchilik, tarjima san’ati tanlovlari hamda kafedra boshchiligida faoliyat yuritayotgan 8 ta to‘garak haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir yakunida O‘zDJTU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Yusupov Otabek Yakubovich O‘zDJTU rektori boshchiligida falastinliklarga tarjimonlik qilayotgan kafedra o‘qituvchilariga tashakkurnomalar topshirdi hamda “Arab tili haftaligi” tanlovlari g‘oliblarini sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirladi.
Anjumanning ikkinchi — badiiy qismida Tarjimonlik va Sharq filologiyasi fakultetlarining 1–2-bosqich talabalari tomonidan arab tilida kuy-qo‘shiqlar ijro etildi.

АРАБСКИЙ ЯЗЫК В ЭПОХУ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: ИННОВАЦИОННЫЕ ПОДХОДЫ И МЕТОДИКА ОБУЧЕНИЯ
Сегодня, 18 декабря, в Узбекском государственном университете мировых языков кафедрой теории и практики перевода арабского языка факультета переводоведения была проведена IV международная научно-практическая конференция на тему «Арабский язык в эпоху глобализации: инновационные подходы и методика обучения».
В рамках конференции на первом этаже главного здания УзГУМЯ была организована выставка кружковой деятельности студентов.
Научная часть мероприятия была открыта под звуки Государственного гимна Республики Узбекистан. С приветственным словом выступил ректор УзГУМЯ, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов.
Затем слово было предоставлено декану факультета переводоведения УзГУМЯ, доктору педагогических наук, доценту Йулдошеву Улугбеку Равшанбековичу. Также с поздравительной речью выступил главный специалист отдела работы с государственным заказом Агентства кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан Давронбек Абдуллаев.
В ходе конференции с докладами выступили: доцент кафедры теории и практики перевода арабского языка факультета переводоведения УзГУМЯ, доктор Сайед Курейм с темой «Инновационные технологии и искусственный интеллект в преподавании арабского языка»;
Набила Кандиль — «Лингвистические особенности арабского языка в эпоху искусственного интеллекта»;
доктор Салхи Рашад — «Проект переведённой книги».
Также профессор Арабской академии датского университета, доктор Салам Димьяй направил видео-поздравление участникам конференции.
Заведующая кафедрой, кандидат педагогических наук, доцент Кадырова Камала Салиховна представила подробную информацию о конкурсах по ораторскому мастерству, каллиграфии, вокальному искусству и переводу, организованных в рамках «Недели арабского языка», приуроченной к 18 декабря — Международному дню арабского языка, а также о деятельности 8 студенческих кружков, функционирующих при кафедре.
В завершение мероприятия проректор УзГУМЯ по научной работе и инновациям, доктор философии (PhD) по филологии, доцент Юсупов Отабек Якубович вручил благодарственные письма преподавателям кафедры, осуществляющим переводческую деятельность для палестинской стороны под руководством ректора УзГУМЯ, а также наградил победителей конкурсов «Недели арабского языка» сертификатами и ценными подарками.
Во второй — художественной части конференции студенты 1–2 курсов факультетов переводоведения и восточной филологии исполнили арабские песни.