ARAB TILI GLOBALLASHUV DAVRIDA: INNOVATSION YONDASHUVLAR VA O‘QITISH METODIKASI
Bugun, 18-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan “Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi” mavzusida IV xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Anjuman doirasida O‘zDJTU asosiy binosining 1-qavatida talabalarning to‘garak ishlari ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Tadbirning ilmiy qismi O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi sadolari ostida ochildi. So‘ng O‘zDJTU rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov tabrik so‘zi bilan ishtirok etdi.
Keyingi so‘z O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti dekani, pedagogika fanlari doktori, dotsent Yo‘ldoshev Ulug‘bek Ravshanbekovichga berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi Davlat buyurtmasi bilan ishlash bo‘limi bosh mutaxassisi Davronbek Abdullayev o‘z tabrik nutqi bilan ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi dotsenti, doktor Sayed Kuraym “Arab tilini o‘qitishda innovatsion texnologiyalar va sun’iy intellekt”,
Nabila Kandil “Sun’iy intellekt davrida arab tilining lingvistik xususiyatlari”,
doktor Salhi Rachad esa “Tarjima qilingan kitob loyihasi” mavzularida ma’ruzalar bilan qatnashdi.
Shuningdek, Daniya universiteti Arab tili akademiyasi professori, doktor Salam Dimyay tomonidan video-tabrik yo‘llandi.
Kafedra mudiri, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Qodirova Kamala Salixovna “18-dekabr — Xalqaro arab tili kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan “Arab tili haftaligi” doirasida tashkil etilgan notiqlik, xattotlik, qo‘shiqchilik, tarjima san’ati tanlovlari hamda kafedra boshchiligida faoliyat yuritayotgan 8 ta to‘garak haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir yakunida O‘zDJTU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Yusupov Otabek Yakubovich O‘zDJTU rektori boshchiligida falastinliklarga tarjimonlik qilayotgan kafedra o‘qituvchilariga tashakkurnomalar topshirdi hamda “Arab tili haftaligi” tanlovlari g‘oliblarini sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirladi.
Anjumanning ikkinchi — badiiy qismida Tarjimonlik va Sharq filologiyasi fakultetlarining 1–2-bosqich talabalari tomonidan arab tilida kuy-qo‘shiqlar ijro etildi.

THE ARABIC LANGUAGE IN THE ERA OF GLOBALIZATION: INNOVATIVE APPROACHES AND TEACHING METHODOLOGY
Today, on December 18, the 4th International Scientific and Practical Conference entitled “The Arabic Language in the Era of Globalization: Innovative Approaches and Teaching Methodology” was held at the Uzbekistan State World Languages University. The conference was organized by the Department of Arabic Translation Theory and Practice of the Faculty of Translation Studies.
As part of the conference, an exhibition showcasing students’ extracurricular club activities was presented on the first floor of the main building of the university.
The scientific part of the event opened with the National Anthem of the Republic of Uzbekistan. A welcoming address was delivered by the Rector of the Uzbekistan State World Languages University, Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Ilkhomjon Tukhtasinov.
This was followed by a speech from the Dean of the Faculty of Translation Studies, Doctor of Pedagogical Sciences, Associate Professor Ulugbek Ravshanbekovich Yuldoshev. Additionally, Davronbek Abdullayev, Chief Specialist of the Department for State Orders at the Agency of Cinematography under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, delivered a congratulatory address.
During the conference, presentations were given by Associate Professor of the Department of Arabic Translation Theory and Practice of the Faculty of Translation Studies, Dr. Sayed Kuraym, on “Innovative Technologies and Artificial Intelligence in Teaching Arabic”;
Nabila Kandil on “Linguistic Features of the Arabic Language in the Age of Artificial Intelligence”;
and Dr. Salhi Rachad on “The Translated Book Project”.
Moreover, Professor of the Arabic Language Academy of a Danish university, Dr. Salam Dimyai, sent a video greeting to the participants.
The Head of the Department, Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor Kamala Salikhovna Qodirova, provided detailed information about oratory, calligraphy, singing, and translation art competitions organized within the framework of the “Arabic Language Week” dedicated to December 18 — the International Day of the Arabic Language — as well as about the activities of eight student clubs operating under the department.
At the conclusion of the event, the Vice-Rector for Research and Innovations of the Uzbekistan State World Languages University, Doctor of Philosophy (PhD) in Philology, Associate Professor Otabek Yakubovich Yusupov, presented letters of appreciation to department lecturers who are providing translation services for Palestinians under the leadership of the university rector, and awarded the winners of the “Arabic Language Week” competitions with certificates and valuable gifts.
In the second, cultural part of the conference, first- and second-year students of the Faculties of Translation Studies and Oriental Philology performed Arabic songs.