Barselona forumi doirasida O‘zDJTU va SEPIE vakili o‘rtasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi
Barselona universitetida O‘zbekiston–Ispaniya universitetlari rektorlari birinchi forumi doirasida Ispaniya Ta’limni xalqarolashtirish xizmati (SEPIE) Oliy ta’limni xalqaro targ‘ib qilish bo‘limi rahbari o‘rinbosari Fatima Terol hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov o‘rtasida muzokaralar olib borildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini rivojlantirish, shuningdek, akademik va ilmiy loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida tomonlar Erasmus+ dasturi doirasida hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish, xalqaro grantlar va akademik mobillikni rivojlantirish, shuningdek, qo‘shma ilmiy tadqiqot tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha fikr almashdilar.
Ispaniya Ta’limni xalqarolashtirish xizmati (SEPIE) — Ispaniya Universitetlar vazirligi huzuridagi rasmiy agentlik bo‘lib, u Ispaniya oliy ta’lim tizimini xalqaro miqyosda targ‘ib qilish va Erasmus+ dasturini muvofiqlashtirish bilan shug‘ullanadi. Shuningdek, SEPIE xorijiy hukumatlar va universitetlar uchun ispan oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda rasmiy hamkor hisoblanadi.
Agentlikning asosiy faoliyat yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
— akademik hamkorlikni rivojlantirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
— Erasmus+ dasturi doirasida talabalar, o‘qituvchilar va tadqiqotchilar almashinuvini tashkil etish va moliyalashtirish;
— Ispaniya oliy ta’lim muassasalarining xalqaro targ‘iboti hamda forum va ko‘rgazmalardagi ishtirokini ta’minlash.

В рамках Барселонского форума состоялись переговоры между представителями Узбекского государственного университета мировых языков и SEPIE по вопросам расширения международного сотрудничества
В рамках первого Форума ректоров университетов Узбекистана и Испании, проходившего в Университете Барселоны, состоялись переговоры между заместителем руководителя отдела международного продвижения высшего образования Испанской службы интернационализации образования (SEPIE) Фатимой Тероль и ректором Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжоном Тухтасиновым.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества между высшими учебными заведениями Узбекистана и Испании, запуска совместных образовательных программ, развития академической мобильности студентов и профессорско-преподавательского состава, а также реализации совместных академических и научных проектов.
Особое внимание было уделено расширению возможностей сотрудничества в рамках программы Erasmus+, развитию международных грантов и академической мобильности, а также поддержке совместных научно-исследовательских инициатив.
Испанская служба интернационализации образования (SEPIE) является официальным агентством при Министерстве университетов Испании, ответственным за международное продвижение испанской системы высшего образования и координацию программы Erasmus+.
Основные направления деятельности агентства включают:
— развитие академического сотрудничества и создание совместных образовательных программ;
— организацию и финансирование обменов студентами, преподавателями и исследователями в рамках программы Erasmus+;
— продвижение испанских высших учебных заведений на международной арене и обеспечение их участия в международных форумах и выставках.
SEPIE считается одним из ключевых институтов, обеспечивающих международное взаимодействие испанских университетов в соответствии со стандартами Европейского пространства высшего образования (EHEA).