2026-yil 5-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar muhokamasi oflayn va Zoom onlayn platformasi orqali bo‘lib o‘tdi.
Unda Jumayeva Sadbarg Mirolimovnaning 13.00.02 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (ingliz tili) ixtisosligi bo‘yicha “Xorijiy til o‘rganuvchi talabalarga frazeologik birliklarni o‘qitishda matnga asoslangan yondashuv” mavzusida pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminarda tadqiqotning dolzarbligi, maqsad va vazifalari, ilmiy yangiligi hamda amaliy ahamiyati yuzasidan batafsil taqdimot o‘tkazildi. Dissertatsiya ishida xorijiy til o‘rganayotgan talabalarga frazeologik birliklarni samarali o‘rgatishda matnga asoslangan yondashuvning metodik jihatlari yoritilgan.
Shuningdek, dissertatsiya yuzasidan taqrizchilar o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, tadqiqot ishining ilmiy va amaliy ahamiyati haqida so‘z yuritdilar.
Seminar davomida ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya yuzasidan savollar, taklif va tavsiyalar bildirildi hamda tadqiqot natijalari yuzasidan muhokamalar olib borildi.

5 марта 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков в офлайн-формате, а также посредством онлайн-платформы Zoom состоялось обсуждение диссертационной работы в рамках научного семинара.
В ходе семинара была рассмотрена диссертация Джумаевой Садбарг Миролимовны, представленная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по педагогическим наукам по специальности 13.00.02 — Теория и методика обучения и воспитания (английский язык) на тему: «Текстоориентированный подход к обучению фразеологическим единицам студентов, изучающих иностранный язык».
На научном семинаре была представлена подробная презентация, посвященная актуальности исследования, его целям и задачам, научной новизне, а также практической значимости. В диссертационной работе освещены методические аспекты текстоориентированного подхода к эффективному обучению фразеологическим единицам студентов, изучающих иностранный язык.
Кроме того, рецензенты высказали свои мнения и замечания по диссертации, отметив ее научную и практическую значимость.
В ходе семинара участники задали вопросы по содержанию диссертации, а также высказали предложения и рекомендации. По итогам состоялось всестороннее обсуждение результатов исследования.