2026-yil 5-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar muhokamasi oflayn va Zoom onlayn platformasi orqali bo‘lib o‘tdi.
Unda Jumayeva Sadbarg Mirolimovnaning 13.00.02 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (ingliz tili) ixtisosligi bo‘yicha “Xorijiy til o‘rganuvchi talabalarga frazeologik birliklarni o‘qitishda matnga asoslangan yondashuv” mavzusida pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminarda tadqiqotning dolzarbligi, maqsad va vazifalari, ilmiy yangiligi hamda amaliy ahamiyati yuzasidan batafsil taqdimot o‘tkazildi. Dissertatsiya ishida xorijiy til o‘rganayotgan talabalarga frazeologik birliklarni samarali o‘rgatishda matnga asoslangan yondashuvning metodik jihatlari yoritilgan.
Shuningdek, dissertatsiya yuzasidan taqrizchilar o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, tadqiqot ishining ilmiy va amaliy ahamiyati haqida so‘z yuritdilar.
Seminar davomida ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya yuzasidan savollar, taklif va tavsiyalar bildirildi hamda tadqiqot natijalari yuzasidan muhokamalar olib borildi.

A Dissertation Was Discussed at a Scientific Seminar
On March 5, 2026, a scientific seminar on dissertation research was held at Uzbekistan State World Languages University in an offline format as well as via the Zoom online platform.
During the seminar, the dissertation of Sadbarg Mirolimovna Jumayeva was discussed. The dissertation was submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Pedagogical Sciences in the specialty 13.00.02 – Theory and Methods of Education and Upbringing (English Language) and is entitled: “A Text-Based Approach to Teaching Phraseological Units to Students Learning a Foreign Language.”
At the seminar, a detailed presentation was delivered on the relevance of the research, its aims and objectives, scientific novelty, and practical significance. The dissertation highlights the methodological aspects of using a text-based approach in effectively teaching phraseological units to students learning a foreign language.
The reviewers also shared their comments and opinions on the dissertation, emphasizing its scientific and practical value.
During the seminar, participants raised questions concerning the dissertation and offered suggestions and recommendations. A thorough discussion was also held on the research findings.