13-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Burxonova Go‘zal Muxammadiyevnaning 10.00.06 – “Qiyosiy adabiyotshunoslik, chogʻishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik” ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “O‘zbek va rus tillarida agrar terminlarning o‘zaro tarjimasi va leksikografik talqini” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminarda tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Tadqiqot natijalari bo‘yicha savol-javoblar o‘tkazilib, ishtirokchilar tomonidan tegishli tavsiyalar berildi.

On March 13, a scientific seminar dedicated to the discussion of dissertation research was held at the Uzbekistan State World Languages University in both offline format and via the ZOOM online platform.
During the seminar, the dissertation of Go‘zal Muxammadiyevna Burxonova, prepared in the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics and Translation Studies, entitled “Mutual Translation and Lexicographic Interpretation of Agrarian Terms in Uzbek and Russian Languages”, submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences, was discussed.
During the seminar, participants expressed their opinions regarding the relevance of the research, its scientific novelty, as well as its theoretical and practical significance. A question-and-answer session was held on the results of the study, and participants provided relevant recommendations.
At the conclusion of the seminar, appropriate conclusions regarding the dissertation were drawn based on the comments and recommendations expressed.