Dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
3-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Asrorova Nargiza Isomitdinovnaning 10.00.11 – Amaliy va kompyuter lingvistikasi ixtisosligida “Ikkinchi tilda sun’iy intellekt chatbotlari bilan og‘zaki suhbatlarning korpusga asoslangan diskurs tahlili” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishining bir martalik ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali tashkil etildi. Unda dissertatsiya ishining ilmiy rahbari, taqrizchilar va rasmiy opponentlar ishtirok etdi.
Seminar davomida dissertatsiya ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirilib, tadqiqot natijalari atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya ishi yuzasidan savol va takliflar bildirildi.

3 сентября в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось обсуждение на разовом научном семинаре диссертационной работы Асроровой Наргизы Исомитдиновны, представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.11 — Прикладная и компьютерная лингвистика на тему: «Корпусно-ориентированный дискурсивный анализ устных разговоров с чат-ботами на основе искусственного интеллекта на втором языке».
Обсуждение было организовано в очном формате, а также посредством онлайн-платформы ZOOM. В нём приняли участие научный руководитель диссертационной работы, рецензенты и официальные оппоненты.
В ходе семинара были высказаны мнения относительно актуальности, научной новизны, теоретической и практической значимости диссертационного исследования, а также подробно обсуждены результаты проведённого исследования. Кроме того, участники задали вопросы и внесли предложения по диссертационной работе.