2026-yil 20-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha “Ingliz va o‘zbek tillarida “Quvonch” va “Qayg‘u” konseptining lingvomadaniy xususiyatlari” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyaning ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Dissertatsiya ishi ilmiy rahbar rahbarligida tayyorlangan bo‘lib, muhokama jarayonida rasmiy opponentlar ishtirok etdilar hamda tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi va nazariy-amaliy ahamiyati yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Seminar davomida tadqiqot natijalari atroflicha tahlil qilindi, konseptlarning lingvomadaniy talqini bo‘yicha ilmiy bahs-munozaralar olib borildi hamda ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga izlanuvchi tomonidan batafsil javoblar taqdim etildi.

20 февраля 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось обсуждение на научном семинаре диссертации, представленной на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 — Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение, на тему «Лингвокультурные особенности концептов “Радость” и “Печаль” в английском и узбекском языках».
Диссертационная работа была подготовлена под руководством научного руководителя. В ходе обсуждения приняли участие официальные оппоненты, которые высказали свои мнения относительно актуальности исследования, его научной новизны и теоретико-практической значимости.
В рамках семинара были всесторонне проанализированы результаты исследования, проведены научные дискуссии по лингвокультурной интерпретации концептов, а также соискатель дал подробные ответы на вопросы участников.