2026-yil 18-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Rus filologiyasi fakulteti Rus tili va o‘qitish metodikasi kafedrasi tomonidan navbatdagi kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi oflayn shaklda hamda ZOOM platformasi orqali tashkil etildi.
Muhokama doirasida Kononova Irina Yurevnaning 10.00.04 – Yevropa, Amerika va Avstraliya xalqlari tillari va adabiyoti mutaxassisligi bo‘yicha «Kiritma konstruksiyalar sintaksisning subyekt-ekspressiv shakli sifatida (M. Svetayeva badiiy prozasi asosida)» mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi ko‘rib chiqildi.
Muhokama ochiq ilmiy muloqot va mazmunli munozara ruhida o‘tdi. Kafedra a’zolari tomonidan tadqiqot yuzasidan ilmiy fikrlar bildirilib, ishni yanada takomillashtirishga qaratilgan tavsiyalar berildi.
O‘tkazilgan ilmiy muhokama dissertatsiya ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi hamda amaliy ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi.

Состоялось расширенное научное обсуждение диссертационной работы на кафедре
18 марта 2026 года кафедрой русского языка и методики его преподавания факультета русской филологии Узбекского государственного университета мировых языков было организовано очередное расширенное научное обсуждение в офлайн-формате, а также посредством платформы ZOOM.
В рамках обсуждения была рассмотрена диссертация Ирины Юрьевны Кононовой, представленная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.04 – Языки и литература народов Европы, Америки и Австралии на тему: «Вставные конструкции как субъектно-экспрессивная форма синтаксиса (на материале художественной прозы М. Цветаевой)».
Обсуждение прошло в духе открытого научного диалога и содержательной дискуссии. Члены кафедры высказали свои научные мнения по поводу исследования и дали рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование работы.
Проведённое научное обсуждение ещё раз подтвердило актуальность, научную новизну и практическую значимость диссертационной работы.