8-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida dissertatsiya ishining kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali bo‘lib o‘tdi.
Muhokamada Yuldashev Xusanboy Ibragimovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Ta’lim sohasidagi rasmiy yozishmalar tarjimasining lingvistik xususiyatlari (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Tadqiqotchi o‘z ilmiy ishining maqsadi, vazifalari, ilmiy yangiligi hamda amaliy ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berdi. Muhokama davomida dissertatsiya ishining nazariy va amaliy jihatlari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirilib, taklif va tavsiyalar berildi.
Muhokama jarayonida taqrizchilar tomonidan dissertatsiya ishi yuzasidan xulosa va tavsiyalar taqdim etildi.

Расширенное кафедральное научное обсуждение диссертационной работы
8 июня в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось расширенное кафедральное научное обсуждение диссертационной работы, проведённое в офлайн-формате, а также через онлайн-платформу ZOOM.
В ходе обсуждения была рассмотрена диссертация Юлдашева Хусанбоя Ибрагимовича, представляемая на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по педагогическим наукам по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение, на тему: «Лингвистические особенности перевода официальной переписки в сфере образования (на материале английского и узбекского языков)».
Соискатель подробно представил цели, задачи, научную новизну и практическую значимость своего исследования. В ходе обсуждения были высказаны мнения, предложения и рекомендации относительно теоретических и практических аспектов диссертации.
В процессе обсуждения рецензентами были представлены заключения и рекомендации по диссертационной работе.
По итогам обсуждения было отмечено, что диссертационная работа соответствует установленным требованиям, и принято решение рекомендовать её к дальнейшим этапам рассмотрения.