Dissertatsiya ishlari ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi
3-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali dissertatsiya ishlari ilmiy seminar muhokamasi o‘tkazildi.
Unda Absalamova Gulmira Sharifovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Tilshunoslik va adabiyotshunoslik terminlarining tarkibiy-mazmuniy hamda milliy-madaniy tahlili (ingliz va fransuz tillari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Seminar davomida tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya yuzasidan savollar berilib, muallif tomonidan batafsil javoblar taqdim etildi.

3 апреля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось обсуждение диссертационной работы в рамках научного семинара, проведённого в офлайн формате, а также через онлайн-платформу ZOOM.
В ходе семинара была рассмотрена диссертация Абсаламовой Гульмиры Шарифовны, представленная на соискание учёной степени доктора филологических наук (DSc) по специальности 10.00.06 – сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение на тему: «Структурно-содержательный и национально-культурный анализ терминов языкознания и литературоведения (на примере английского и французского языков)».
В ходе семинара были высказаны мнения и предложения относительно актуальности исследования, его научной новизны, теоретической и практической значимости. Также участники задали вопросы по теме диссертации, на которые автор предоставила подробные ответы.