Filologiya fanlari bo‘yicha PhD dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 29-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida offline va ZOOM onlayn platformasi orqali PhD dissertatsiyasi himoyasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Himoya qilingan dissertatsiya:
Mamaraimova O‘g‘iloy Tajimuradovna – 10.00.11 – Til nazariyasi, amaliy va kompyuter lingvistikasi ixtisosligi bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan “Medianing lisoniy manzarasida mentallik: aksiologik tadqiq (elektron gazetalar misolida)” mavzusidagi ish.
Himoya jarayonida universitet rektori I. Tuxtasinov hamda rasmiy opponentlar ishtirok etib, dissertatsiya mazmuni va ilmiy ahamiyati yuqori baholandi.
Himoya jarayoni ilmiy seminarlar tartibida olib borildi: avval dissertant o‘z ishini taqdim etdi, so‘ng rasmiy opponentlar tomonidan savol-javoblar va muhokamalar o‘tkazildi. Uchrashuvning oxirida ilmiy kengash qarori bilan dissertatsiya PhD ilmiy darajasini olishga tavsiya qilindi.

Состоялась защита PhD-диссертации по филологическим наукам
Состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам
29 декабря 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков успешно состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD), проведенная в офлайн-формате и через онлайн-платформу ZOOM.
Защищенная диссертация:
Мамараимова Угилой Тажимурадовна — диссертационная работа по специальности 10.00.11 — Теория языка, прикладная и компьютерная лингвистика на тему:
«Ментальность в языковой картине медиа: аксиологическое исследование (на материале электронных газет)», представленная на соискание ученой степени доктора философии (PhD).
В ходе защиты приняли участие ректор университета И. Тухтасинов, а также официальные оппоненты, которые высоко оценили содержание и научную значимость диссертации.
Процедура защиты проходила в формате научного семинара: сначала диссертант представила основные положения своей работы, затем состоялись вопросы и обсуждения со стороны официальных оппонентов. По итогам заседания решением ученого совета диссертация была рекомендована к присуждению ученой степени PhD.