Finlyandiyada boʻlib turgan OʻzDJTU delegatsiyasi 22-yanvar kuni mamlakatning HELSINKI universitetiga tashrif buyurdi.
Finlyandiyada boʻlib turgan OʻzDJTU delegatsiyasi 22-yanvar kuni mamlakatning HELSINKI universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif chogʻida 400 yillik tarixining bir qismi, Finlyandiyadagi 40 000ga yaqin talaba va 8100 nafar xodimlar faoliyat koʻrsatadigan 11ta fakultetdan iborat eng yirik universitet ekanligi hamda til markazining faoliyati haqida maʼlumot berildi.
Shuningdek, til markazining xorijiy tillarni oʻqitish ochiq platformasi tanishtirildi hamda delegatsiyasi aʼzolariga 3-daqiqalik fin tili qisqa kursi mohirona oʻtib berildi. Tashrif doirasida Universitet qoshidagi til markazi rahbariyati bilan hamkorlikda OʻzDJTU va xalqaro Nordik universitetida kelgusida fin va shved tillarini oʻqitish tizimini tatbiq qilishda hamkorlik oʻrnatishga kelishildi.
Maʼlumot uchun: HELSINKI universiteti til markazida Tvex dasturi asosida 33 ta bakalavr yoʻnalishlari hamda magistraturaning nofilologik bosqichlarida trilingual (3 tilli) universitet sifatida fin tili ona tili, shved tili ikkinchi til hamda ingliz tilini majburiy til sifatida oʻqitilib kelinadi. Umumiy hisobda markazda 17 ta xorijiy til oʻqitilib, CEFR umumevropa tizimida barcha tillar talabalar tomonidan mukammal oʻzlashtiriladi.

22 января делегация УзГУМЯ, находящаяся в Финляндии, посетила Хельсинкский университет страны.
22 января делегация УзГУМЯ, находящаяся в Финляндии, посетила Хельсинкский университет страны. В ходе визита была представлена   часть его 400-летней истории, тот факт, что это крупнейший университет Финляндии с 11 факультетами, на которых обучаются около 40 000 студентов и работают 8 100 сотрудников, а также с деятельностью языкового центра.
Также была представлена   открытая платформа языкового центра для обучения иностранным языкам, а членам делегации умело проведен краткий 3-минутный курс финского языка. В рамках визита во взаимодействии с руководством языкового центра университета достигнута договоренность о налаживании сотрудничества по дальнейшему внедрению системы преподавания финского и шведского языков в УзГУМЯ и Международном Северном университете.
Для справки: будучи трехъязычным (3-х языковым) университетом, финский язык преподается как родной, шведский как второй язык и английский как обязательный язык на 33 курсах бакалавриата и нефилологических этапах магистратуры на базе Tvex. программа. Всего в центре преподается 17 иностранных языков, причем всеми языками общеевропейской системы CEFR учащиеся владеют в совершенстве.