Gʻoliblar taqdirlandi.
Joriy yilning 18-dekabr kuni OʻzDJTU asosiy binosida universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi tomonidan eʼlon qilingan ijtimoiy videoroliklar tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi, dotsent, “Doʻstlik” ordeni, “Shuhrat” medali sohibi, xalq sevgan rejissyor, aktyor, ssenarist Hilol Nasimov, OʻzDJTU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Valijon Sadiyev, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha boʻlim boshligʻi Bahodir Eshbekov, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish boʻlim boshligʻi Bahodir Hoshimov va sovrindor talabalar ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun, tanlovga yuborilgan videoroliklar taʼlimga oid korrupsion jinoyatlarni ochib berishi hamda uning oqibatlarini oldini olishga targʻib qiluvchi gʻoyalarni jamlashi, hajmi 5 daqiqadan oshmaydigan, kreativ, sifatli, original va mualliflik huquqiga asoslangan holda suratga olinishi va OʻzDJTU logotipini oʻzida aks ettirgan boʻlishi kerak edi.
Tanlov gʻoliblarini aniqlashda asosiy eʼtibor ishtirokchilarning ijodiy yondashuvi, siyosiy-huquqiy savodxonligi hamda mavzuni aniq ochib bera olganiga qaratildi. Bellashuv yoshlarning korrupsiya jinoyati boʻyicha huquqiy bilimlarini rivojlantirish bilan birga, yoshlarda korrupsiya muhitini oldini olishda innovatsion yondashuvga, mustaqil fikrlashga undaydi.
Yuborilgan videoroliklar tajribali mutaxassislardan tuzilgan komissiya aʼzolari tomonidan koʻrib chiqildi va xolisona baholandi.
Natijalarga koʻra, Buxoro davlat universiteti 4-bosqich talabasi Aminjon Obloqulov 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi va maxsus diplom va sovgʻa sifatida televizor bilan taqdirlandi. Shuningdek, 2-oʻringa Oʻzbekiston davlat sanʼat va madaniyat instituti 3-bosqich talabasi Abror Toʻlaxoʻjayev loyiq topilib, maxsus diplom va noutbuk bilan, 3-oʻrinni esa Buxoro davlat universiteti 4-bosqich talabasi Behruz Shukurov qoʻlga kiritib, maxsus diplom va planshet bilan taqdirlandi.
Butun respublika miqyosida oʻtkazilgan mazkur tanlovdan koʻzlangan maqsad, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy taʼlim va tarbiya jarayonlarida innovasion gʻoyalar va yangi mexanizmlardan foydalangan holda bolalarda vijdonlilik va halollikni, shuningdek, korrupsiyaga nisbatan murosasizlik munosabatini shakllantirishdan iborat.
Yana bir eʼtiborli jihati shu boʻldiki, mazkur tanlovga Respublikamizning barcha hududlari aholisi ishtirok etishi mumkin boʻldi.

On December 18 of this year, in the UzSWLU main building, an awarding ceremony was held for the winners of the competition of social videos announced by the university's anti-corruption "Compliance-control" system management department.
At the event, honored cultural worker of Uzbekistan, associate professor, "Dustlik (Friendship)" order, "Shuhrat (Honor)" medal holder, popular director, actor, screenwriter Hilal Nasimov, first vice-rector of UzSWLU for youth issues and spiritual-educational affairs Valijon Sadiyev, head of the department of youth issues and spiritual-educational affairs Bahodir Eshbekov, the head of the anti-corruption "Compliance-control" system management department Bahodir Hoshimov and prize-winning students participated.
For information, the videos submitted to the competition should reveal the corrupt crimes related to education and summarize the ideas promoting the prevention of its consequences, should not exceed 5 minutes in length, be creative, high-quality, original and based on copyright, and should reflect the logo of UzSWLU.
In determining the winners of the competition, the main attention was paid to the participants' creative approach, political and legal literacy, and ability to clearly explain the topic. The competition encourages young people to develop their legal knowledge on the crime of corruption, and to take an innovative approach to preventing corruption, and to think independently.
The submitted videos were reviewed and objectively evaluated by the members of the commission made up of experienced specialists.
According to the results, Aminjon Oblokhlov, a 4th year student of Bukhara State University won the 1st place and was awarded with a special diploma with a TV set as a gift. Also, Abror Tolakhojayev, a 3rd year student of the Uzbekistan State Institute of Art and Culture, won the 2nd place and was awarded a special diploma with a laptop. Behruz Shukurov, a 4th year student of the Bukhara State University, won the 3rd place and was awarded a special diploma with a tablet.
The purpose of this contest, held throughout the republic, is to increase the efficiency of the anti-corruption system, to form conscientiousness and honesty in children, as well as an attitude of intolerance towards corruption, using innovative ideas and new mechanisms in the legal education and training processes in the field of anti-corruption.
Another noteworthy point was that residents of all regions of our Republic could participate in this competition.