Gʻoliblar taqdirlandi.
Joriy yilning 18-dekabr kuni OʻzDJTU asosiy binosida universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi tomonidan eʼlon qilingan ijtimoiy videoroliklar tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi, dotsent, “Doʻstlik” ordeni, “Shuhrat” medali sohibi, xalq sevgan rejissyor, aktyor, ssenarist Hilol Nasimov, OʻzDJTU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Valijon Sadiyev, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha boʻlim boshligʻi Bahodir Eshbekov, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish boʻlim boshligʻi Bahodir Hoshimov va sovrindor talabalar ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun, tanlovga yuborilgan videoroliklar taʼlimga oid korrupsion jinoyatlarni ochib berishi hamda uning oqibatlarini oldini olishga targʻib qiluvchi gʻoyalarni jamlashi, hajmi 5 daqiqadan oshmaydigan, kreativ, sifatli, original va mualliflik huquqiga asoslangan holda suratga olinishi va OʻzDJTU logotipini oʻzida aks ettirgan boʻlishi kerak edi.
Tanlov gʻoliblarini aniqlashda asosiy eʼtibor ishtirokchilarning ijodiy yondashuvi, siyosiy-huquqiy savodxonligi hamda mavzuni aniq ochib bera olganiga qaratildi. Bellashuv yoshlarning korrupsiya jinoyati boʻyicha huquqiy bilimlarini rivojlantirish bilan birga, yoshlarda korrupsiya muhitini oldini olishda innovatsion yondashuvga, mustaqil fikrlashga undaydi.
Yuborilgan videoroliklar tajribali mutaxassislardan tuzilgan komissiya aʼzolari tomonidan koʻrib chiqildi va xolisona baholandi.
Natijalarga koʻra, Buxoro davlat universiteti 4-bosqich talabasi Aminjon Obloqulov 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi va maxsus diplom va sovgʻa sifatida televizor bilan taqdirlandi. Shuningdek, 2-oʻringa Oʻzbekiston davlat sanʼat va madaniyat instituti 3-bosqich talabasi Abror Toʻlaxoʻjayev loyiq topilib, maxsus diplom va noutbuk bilan, 3-oʻrinni esa Buxoro davlat universiteti 4-bosqich talabasi Behruz Shukurov qoʻlga kiritib, maxsus diplom va planshet bilan taqdirlandi.
Butun respublika miqyosida oʻtkazilgan mazkur tanlovdan koʻzlangan maqsad, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy taʼlim va tarbiya jarayonlarida innovasion gʻoyalar va yangi mexanizmlardan foydalangan holda bolalarda vijdonlilik va halollikni, shuningdek, korrupsiyaga nisbatan murosasizlik munosabatini shakllantirishdan iborat.
Yana bir eʼtiborli jihati shu boʻldiki, mazkur tanlovga Respublikamizning barcha hududlari aholisi ishtirok etishi mumkin boʻldi.

18 декабря текущего года в главном корпусе УзГУМЯ состоялась церемония награждения победителей конкурса социальных видеороликов, объявленного отделом управления антикоррупционной системы «Комплаенс-контроль» университета.
Заслуженный деятель культуры Узбекистана, доцент, обладатель ордена «Достлик», кавалер медали «Шухрат», народный режиссер, актер, сценарист Хилал Насимов, первый проректор УзГУМЯ по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе Валиджон Садиев. На мероприятии присутствовали  также начальник отдела по делам молодежи и духовно-просветительской работе Бахадыр Эшбеков, начальник управления антикоррупционной системы «Комплаенс-контроль» Бахадыр Хошимов, а также студенты-победители.
К сведению, видеоролики, представленные на конкурс, должны раскрывать коррупционные преступления, связанные с образованием, и обобщать идеи, способствующие предотвращению их последствий, не должны превышать 5 минут по продолжительности, быть креативными, качественными, оригинальными и основанными на авторском праве, и должны отражать логотип УзГУМЯ.
При определении победителей конкурса основное внимание уделялось творческому подходу участников, политической и правовой грамотности, умению доступно излагать тему. Конкурс побуждает молодых людей развивать свои юридические знания о коррупционных преступлениях, применять инновационный подход по предотвращению коррупции и мыслить независимо.
Представленные видео были рассмотрены и объективно оценены членами комиссии, состоящей из опытных специалистов.
По итогам студент 4-го курса Бухарского государственного университета Аминжон Облохлов занял 1-е место и был награжден специальным дипломом и телевизором. Также Аброр Толаходжаев, студент 3 курса Узбекского государственного института искусства и культуры, занял 2 место и был награжден специальным дипломом и ноутбуком, а Бехруз Шукуров, студент 4 курса Бухарского государственного университета, занял 3 место и награжден специальным дипломом и планшетом.
Целью данного конкурса, проводимого по всей республике, является повышение эффективности системы противодействия коррупции, формирование у детей добросовестности и честности, а также отношения нетерпимости к коррупции, посредством использования инновационных идей и новых механизмов в законодательстве, образовательных и учебных процессов в сфере противодействия коррупции.
Еще одним примечательным моментом стало то, что в этом конкурсе могли принять участие жители всех регионов нашей республики.