Kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi o‘tkazildi
17-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ostonova Ramziya Faxriddinovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan “Ingliz va o‘zbek tillardagi qurilish terminlarining chog‘ishtirma tadqiqi” mavzusidagi dissertatsiya ishining Kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokamada tadqiqotning maqsad va vazifalari, qurilish terminlarining ingliz va o‘zbek tillaridagi o‘ziga xos xususiyatlari, ularning qiyosiy tahlili hamda tadqiqot natijalarining ilmiy-amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Yakunida ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya ishiga oid tavsiya va mulohazalar berilib, ilmiy tadqiqotni yanada takomillashtirish yuzasidan tegishli xulosalar ishlab chiqildi.

Состоялось расширенное научное обсуждение диссертационной работы на заседании кафедры
17 июня в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось расширенное научное обсуждение диссертационной работы Остановой Рамзии Фахриддиновны на тему «Сопоставительное исследование строительных терминов в английском и узбекском языках», подготовленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение.
В ходе обсуждения были рассмотрены цели и задачи исследования, особенности строительной терминологии в английском и узбекском языках, результаты их сопоставительного анализа, а также научно-практическая значимость полученных результатов.
По итогам заседания участники представили свои рекомендации и замечания по диссертационной работе, а также выработали соответствующие выводы, направленные на дальнейшее совершенствование научного исследования.