Koreya Respublikasi bilan hamkorlik rivojlanmoqda
2025-yil 3-oktyabr kuni Koreya Respublikasining Jeonbuk milliy universiteti prezidenti O-Bong Yang, xalqaro aloqalar bo‘yicha vitse-prezidenti Hwarim Cho va xalqaro masalalar bo‘yicha mas’ul xodimi Kim janoblari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetidan xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Jo‘rayev, Koreys tili kafedrasi mudiri S. Bobomurotova hamda koreys tili o‘qituvchisi I. Abdiyeva ishtirok etdilar.
A. Nasirov O‘zDJTU faoliyati, reytinglardagi o‘rinlari, koreys tilini o‘qitishda erishilayotgan yutuqlar hamda Koreya Respublikasi universitetlari va KOICA tashkiloti bilan olib borilayotgan hamkorlik haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, mehmonlarga universitet haqidagi videorolik namoyish etildi.
O. Yusupov esa universitetda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari va erishilayotgan natijalar haqida so‘zlab berdi.
Jeonbuk universiteti prezidenti 2026-yil mart oyidan O‘zDJTUning 50 nafar talabasi uchun bir semestr davomida o‘qish grantini ajratishga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, yotoqxona uchun 900 AQSh dollari miqdoridagi to‘lovning 350 dollarini universitet hisobidan qoplashini ma’lum qildi. Talabalar esa aviabilet, viza va shaxsiy xarajatlarini o‘zlari qoplashi lozim. Talabalar uchun mashg‘ulotlardan keyin ishlash imkoniyati ham yaratiladi.
Bundan tashqari, Yang janoblari O‘zDJTU magistratura va doktorantura talabalari uchun ham grant ajratish masalasini ko‘rib chiqishini ta’kidladi.
Jeonbuk milliy universiteti vitse-prezidenti Cho xonim IELTS 7,5–8 yoki TOPIK 6 darajasiga ega O‘zDJTU talabalari bepul tahsil olishlari hamda 12 ta ixtisoslik bo‘yicha doktoranturada o‘qish imkoniyati mavjudligini bildirdi. Shuningdek, grantlar haqida to‘liq ma’lumot yuborilishini aytdi. A. Nasirovning iltimosiga ko‘ra, o‘qituvchilar uchun malaka oshirish kurslari tashkil etish masalasi ham ko‘rib chiqiladigan bo‘ldi.
Ma’lumot uchun: Jeonbuk milliy universiteti Koreyaning TOP-10 taligiga kirgan milliy universitetlardan biri bo‘lib, xalqaro reytinglarda tibbiyot, veterinariya, farmakologiya, muhandislik, kosmonavtika, astronomiya, qishloq xo‘jaligi kabi fanlar bo‘yicha TOP-300 talikdan o‘rin olgan. Talabalar soni 28 ming nafarni tashkil etib, 2,5 mingdan ortiq professor-o‘qituvchilar dars beradi. Shuningdek, universitet ingliz, fransuz, ispan, arab, xitoy, yapon va boshqa tillar bo‘yicha ham kadrlar tayyorlaydi.
Universitetning 4 ta kampusi mavjud bo‘lib, umumiy yer maydoni 300 gektardan iborat. Uning tarkibida 15 ta kollej, 14 ta kasb-hunar va ixtisoslashgan maktab, laboratoriyalar hamda tadqiqot markazlari faoliyat yuritadi. 2023–2025-yillarda Jeonbuk universiteti tomonidan 932,3 milliard koreya voniga teng ilmiy tadqiqot loyihalari amalga oshirilgan.
Universitet prezidenti Yang janoblari Koreya milliy universitetlari, 40 ta yetakchi tibbiyot universitetlari va muhandislik sohasida kadrlar tayyorlovchi universitetlar assotsiatsiyalari raisi hisoblanadi. Jeonbuk universiteti nafaqat Koreyada, balki boshqa davlatlardagi Samsung, Hyundai kabi yirik kompaniyalar bilan hamkorlikda talabalar amaliyotini tashkil etish va ishga joylashtirish bo‘yicha shartnomalar imzolagan.

Развивается сотрудничество с Республикой Корея
3 октября 2025 года состоялась встреча с президентом Национального университета Чонбук Республики Корея О-Бонг Янгом, вице-президентом по международным связям Хварим Чо и ответственным за международные вопросы господином Кимом.
Встреча прошла с участием проректора по международному сотрудничеству Университета мировых языков Узбекистана А. Насирова, проректора по научной работе и инновациям О. Юсупова, начальника отдела международного сотрудничества Х. Юлдашева, декана факультета восточной филологии Д. Джураева, заведующей кафедрой корейского языка С. Бобомуротовой и преподавателя корейского языка И. Абдиева.
А. Насиров подробно рассказал о деятельности университета, его рейтингах, достижениях в преподавании корейского языка, а также о сотрудничестве с университетами Республики Корея и организацией KOICA. Гостям был показан видеоролик об университете.
О. Юсупов рассказал о научно-исследовательской работе, проводимой в университете, и достигнутых результатах.
Президент Университета Чонбук выразил готовность выделить с марта 2026 года гранты на обучение на один семестр для 50 студентов УзГУМЯ. Кроме того, он сообщил, что университет покроет 350 долларов из 900 долларов за проживание в общежитии. Студенты должны самостоятельно оплачивать авиабилеты, визу и личные расходы. Для студентов также будет создана возможность работать после занятий.
Кроме того, господин Янг подчеркнул, что рассмотрит возможность выделения грантов для магистрантов и аспирантов УзГУМЯ
Вице-президент Университета Чонбук госпожа Чо сообщила, что студенты УзГУМЯ с уровнем IELTS 7,5–8 или TOPIK 6 могут обучаться бесплатно, а также есть возможность обучения в аспирантуре по 12 специальностям. Она пообещала отправить полную информацию о грантах. По просьбе А. Насирова также будет рассмотрен вопрос организации курсов повышения квалификации для преподавателей.
Для справки: Национальный университет Чонбук входит в ТОП-10 корейских университетов и занимает места в ТОП-300 мировых рейтингов по таким направлениям, как медицина, ветеринария, фармакология, инженерия, космонавтика, астрономия и сельское хозяйство. В университете обучается около 28 тысяч студентов, более 2,5 тысяч преподавателей ведут занятия. Университет также готовит специалистов по английскому, французскому, испанскому, арабскому, китайскому, японскому и другим языкам.
Университет имеет 4 кампуса общей площадью 300 гектаров. В составе университета 15 колледжей, 14 профессиональных и специализированных школ, лабораторий и исследовательских центров. В период 2023–2025 годов Университет Чонбук реализовал научно-исследовательские проекты на сумму 932,3 миллиарда корейских вон.
Президент университета господин Янг является председателем ассоциаций национальных университетов Кореи, а также 40 ведущих медицинских и инженерных университетов. Университет Чонбук подписал соглашения о сотрудничестве с крупными компаниями, такими как Samsung и Hyundai, не только в Корее, но и за её пределами, обеспечивая стажировки и трудоустройство студентов.