Ona va bola xonasida malakaviy va pedagogik amaliyotga jalb etilgan talabalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida tashkil etilgan Ona va bola xonasida 4+2 dasturi asosida olib borilayotgan malakaviy va pedagogik amaliyot jarayonlariga jalb qilingan 2- va 3-bosqich talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuv o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov boshchiligida tashkil etildi
Uchrashuvda universitetning xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi F. Ashurova, universitet psixologi Z. Xayrullayeva, malakaviy va pedagogik amaliyot rahbarlari hamda talabalar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida universitetda faoliyat yuritayotgan ona va bola xonasi imkoniyatlari, ushbu maskanda farzandli talabalar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar alohida e’tirof etildi. Xususan, farzandli talabalarni bola parvarishi bilan bir qatorda ta’lim jarayonidan uzilmagan holda o‘qishini davom ettirishi va sifatli bilim olishi uchun zarur amaliy ko‘mak ko‘rsatish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, amaldagi o‘quv rejasiga muvofiq xorijiy til va adabiyoti ta’lim yo‘nalishida malakaviy va pedagogik amaliyotlar 4+2 o‘quv grafik asosida tashkil etilayotgani tushuntirildi. Mazkur grafik asosida ona va bola xonasiga biriktirilgan talabalar haftaning 4 kunida o‘quv mashg‘ulotlarida, 2 kunida esa pedagogik amaliyot jarayonlarida ishtirok etishi belgilab berildi.
Ta’kidlanganidek, ushbu tizim talabalarda bolalar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish, pedagogik va psixologik bilimlarini amaliyotda qo‘llash, real vaziyatlar asosida kasbiy kompetensiyalarini mustahkamlashga xizmat qilishi lozim.
Uchrashuv yakunida talabalar tomonidan bildirilgan savollarga mas’ullar tomonidan atroflicha javob berilib, amaliyot jarayoniga oid muhim jihatlar yuzasidan aniq tushuntirishlar berildi.

Состоялась встреча со студентами, привлечёнными к квалификационной и педагогической практике в комнате «Мать и дитя»
В Узбекском государственном университете мировых языков в комнате «Мать и дитя», организованной при университете, состоялась встреча со студентами 2–3 курсов, привлечёнными к квалификационной и педагогической практике в рамках программы 4+2. Встреча была организована под руководством проректора по учебной работе М. Чутпулатова.
Во встрече приняли участие советник ректора по вопросам женщин Ф. Ашурова, психолог университета З. Хайруллаева, руководители квалификационной и педагогической практики, а также студенты.
В ходе встречи были особо отмечены возможности комнаты «Мать и дитя», функционирующей при университете, а также благоприятные условия, созданные для студентов с детьми. В частности, была подчеркнута важность оказания практической поддержки студентам-родителям, чтобы они могли продолжать обучение без отрыва от образовательного процесса, совмещая его с уходом за ребёнком и получая качественные знания.
Также было разъяснено, что в соответствии с действующим учебным планом квалификационная и педагогическая практика по направлению «Иностранный язык и литература» организуется на основе учебного графика 4+2. Согласно данному графику, студенты, закреплённые за комнатой «Мать и дитя», участвуют в учебных занятиях четыре дня в неделю, а в течение двух дней — в педагогической практике.
Как было отмечено, данная система направлена на формирование у студентов навыков работы с детьми, применение педагогических и психологических знаний на практике, а также на укрепление профессиональных компетенций на основе реальных ситуаций.
В завершение встречи ответственные лица дали развернутые ответы на вопросы студентов и предоставили подробные разъяснения по ключевым аспектам практики.