13-may kuni soat 15:00 da O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorati, 6-qavatida Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi Nasimi nomidagi Tilshunoslik instituti bo‘lim boshlig‘i Askerov Mayil Binett o‘g‘li ishtirokida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU tomonidan rektor I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i H. Yuldashev, magistratura bo‘limi boshlig‘i N. Djusupov hamda 1-ingliz tili fakulteti kafedra mudiri A. Yuldashev ishtirok etdi.
Tadbir davomida ilmiy-tadqiqot sohasida hamkorlikni kengaytirish, Scopus va Web of Science bazalarida indekslangan nufuzli jurnallarda maqolalar chop etish, doktorantlar uchun seminarlar tashkil etish hamda ilmiy maqola yozish bo‘yicha yo‘riqnomalar ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, qo‘shma ilmiy rahbarlik tizimini yo‘lga qo‘yish, Ozarbayjondan PhD va DSc dasturlariga doktorantlarni jalb etish, ilmiy stajirovkalarni tashkil qilish hamda hamkorlikdagi ilmiy-amaliy konferensiyalar o‘tkazish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish va ilmiy aloqalarni mustahkamlashga kelishib oldilar.

Состоялась официальная встреча с участием заведующего отделом Института языкознания имени Насими Национальной академии наук Азербайджана Аскерова Маила
13 мая в 15:00 на 6-м этаже Ректората Узбекского государственного университета мировых языков состоялась официальная встреча с участием заведующего отделом Института языкознания имени Насими Национальной академии наук Азербайджана Аскерова Маила Бинет оглы.
Со стороны УзГУМЯ во встрече приняли участие ректор И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, начальник отдела магистратуры Н. Джусупов, а также заведующий кафедрой факультета английского языка №1 А. Юлдашев.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в сфере научных исследований, публикации статей в престижных журналах, индексируемых в базах Scopus и Web of Science, организации семинаров для докторантов, а также разработки методических рекомендаций по написанию научных статей.
Также были достигнуты договорённости о внедрении системы совместного научного руководства, привлечении докторантов из Азербайджана к программам PhD и DSc, организации научных стажировок и проведении совместных научно-практических конференций.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем развитии сотрудничества и укреплении научных связей.