13-oktabr kuni Tarjimonlik fakultetida oʻzbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligiga bagʻishlab “Oʻzbek tili jahon kezmoqda” mavzusida navbatdagi davra suhbati tashkillashtirildi. Davra suhbatida Qozogʻiston Respublikasi Al Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti professori Avakova Raushan va f.f.n, dotsent Kudyarova Sholpanlar mehmon sifatida ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirda Tarjimonlik fakulteti dekani f.f.d., dotsent U.Yuldashev, Oʻzbek tili va adabiyoti kafedrasi professor-oʻqituvchilari: professor Sh.Yuldasheva, dotsent N.Jiyanova, oʻqituvchi D.Eshanqulov, tarjima nazariyasi va amaliyoti bakalavr taʼlim yoʻnalishi 2305-, 2312-, 2316-, 2313-, 2314-guruh talabalari ham qatnashdi.
Fakultet dekani f.f.n., dots. U.Yuldashev universitetda xalqaro aloqalar boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar, professor-oʻqituvchilar va talaba almashinuvi borasida yaratilayotgan imkoniyatlar, kelgusidagi rejalar, oʻzbek tilining rivoji, uning Qozogʻiston Respublikasi Al Farobiy nomidagi Qozoq milliy universitetida oʻqitilishi haqida nutq soʻzladi.
Qozogʻiston Respublikasi Al Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti professori Avakova Raushan “Zamonaviy dunyoda taʼlim va lingvistika masalasi” mavzusida maʼruza qildi. Zamonaviy dunyoda taʼlimning oʻrni, yoshlarning ilmga boʻlgan ijobiy munosabati xususida fikr yuritdi.Oʻzbek va qozoq xalqlarining taʼlim yoʻnalishidagi hamkorligini yanada rivojlantirish kerakligi ham taʼkidlab oʻtildi.

Узбекский язык путешествует по миру
13 октября на переводческом факультете был организован очередной круглый стол на тему «Узбекский язык путешествует по миру», посвященный 34-летию присвоения узбекскому языку статуса Государственного языка. В качестве гостей в работе круглого стола приняли участие Авакова Раушан, профессор Казахского национального университета имени Аль-Фараби Республики Казахстан, и к.ф.н., доцент Кудярова Шолпанлар.
Также на мероприятии выступили декан переводческого факультета, доцент Юлдашев У., профессора и преподаватели кафедры узбекского языка и литературы: профессор Юлдашева Ш., доцент Жиянова Н., преподаватель Эшанкулов Д., бакалавры направления образования теории перевода и практики группы 2305-, 2312-, 2316-, 2313-, 2314-.
Декан факультета к.ф.н., доц. У.Юлдашев выступил с докладом о международной деятельности университета, возможностях, созданных для обмена профессорами, преподавателями и студентами, планах на будущее, развитии узбекского языка, его преподавании в Казахском национальном университете имени аль-Фараби.
Авакова Раушан, профессор Казахского национального университета имени аль-Фараби, прочитала лекцию на тему: «Проблема образования и языкознания в современном мире». Она поразмышляла о роли образования в современном мире, положительном отношении молодежи к науке. Также было подчеркнуто, что сотрудничество узбекского и казахского народов в сфере образования должно развиваться и дальше.