O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 4-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 27-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 4-son yig‘ilishi tashkil etildi.
Yig‘ilishda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov raislik qildi. Tadbir boshida u oliygoh faoliyatida amalga oshirilayotgan qonunchilik yangiliklari, oliy ta’lim, ilmiy va innovatsion faoliyat samaradorligi, shuningdek xalqaro hamkorlik va talabalar bilan ishlash tizimi haqida axborot berdi.
Kengash kun tartibida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
• Fakultetlar va bo‘limlar ish faoliyati, ta’lim sifati, ilmiy va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, moliyaviy va moddiy-ta’minot hamda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash jarayoni;
• Tashkil etilgan loyihalar, jumladan Erasmus+ dasturi natijalari;
• Doktorantura, stajyor-tadqiqotchilik va PhD dasturlariga qabul natijalari;
• Dissertatsiya ishlarining mavzulari va ilmiy rahbarlar belgilanishi;
• Monografiyalar va ilmiy ishlarni nashrga tavsiya etish;
• Ilmiy unvon va lavozimlarga tanlov masalalari.
Yig‘ilish davomida mas’ul xodimlar tomonidan har bir bo‘lim va fakultet faoliyati bo‘yicha hisobotlar taqdim etildi. Shuningdek, Kengash tomonidan barcha masalalar bo‘yicha zarur qarorlar qabul qilindi va mas’ullarga aniq topshiriqlar belgilandi.
Universitetning rivojlanishi va talaba-yoshlar bilan ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan ushbu yig‘ilish ijobiy natija bilan yakunlandi.

Состоялось 4-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков
27 ноября 2025 года состоялось 4-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков.
Заседание прошло под председательством ректора университета Илхомжона Тухтасинова. В начале мероприятия он представил информацию о законодательных новшествах, реализуемых в деятельности вуза, результативности высшего образования, научной и инновационной деятельности, а также о системе международного сотрудничества и работе со студентами.
В повестку дня заседания были включены следующие вопросы:
• деятельность факультетов и отделов, качество образования, научная и духовно-просветительская работа, финансово-материальное обеспечение, а также порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц;
• реализуемые проекты, в том числе результаты программы Erasmus+;
• результаты приёма в докторантуру, стажировки-исследования и программы PhD;
• утверждение тем диссертаций и назначение научных руководителей;
• рекомендации к публикации монографий и научных работ;
• вопросы конкурса на научные звания и должности.
В ходе заседания ответственными сотрудниками были представлены отчёты по деятельности каждого факультета и отдела. Кроме того, Совет принял необходимые решения по всем вопросам и определил конкретные задачи для ответственных лиц.
Заседание завершилось положительными итогами, направленными на развитие университета и повышение эффективности работы со студентами.