O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O`zDJTU) va Universidad Nacional Mar de Plata (UNMdP) o`rtasidagi hamkorlik kelishuvi imzolandi
1985-yildan buyon Fransiyada o‘tkazilib kelinayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining ilk bor Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan 43-sessiyasiga tayyorgarlik doirasida xorijdagi eng nufuzli OTMlar bilan hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Argentinada bo‘lib turgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi 21-aprel kuni Universidad Nacional Mar de Plata (UNMdP)ga tashrif buyurgani haqida xabar bergan edik.
Tashrif ikki universitet vakillari uchrashuvi bilan boshlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda UNMdP rektori Alfredo Remo Lazzeretti tomonidan ilmiy, ta’lim kabi sohalarda o‘zaro hamkorlik olib borish bo‘yicha memorandum imzolandi.
Dastur davomida quyidagi yo‘nalishlarda samarali hamkorlik o‘rnatishga kelishildi:
-O‘zDJTU ilmiy va ta’limiy sohada hamkorlikni qoʻllab-quvvatlashi, Argentina talabalariga Markaziy Osiyo, jumladan mamlakatimiz madaniyati va tilini o‘rgatishda yordam berishi;
-Talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi orqali ikki universitet o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash;
-Qisqa muddatli kurslar va yozgi maktablar tashkil etish bilan talabalarga boshqa mamlakatlarning ta’lim tizimi bilan yaqindan tanishish imkoniyatini berish;
-UNMdP va O‘zDJTU oʻrtasida qo‘shma tadqiqotlar olib borilib, lingvistik tadqiqotlar, jurnalistika, barqaror rivojlanish va boshqa sohalarda xalqaro ilmiy hamkorlikni kuchaytirish;
-Markaziy Osiyo va Lotin Amerika tillarining o‘xshashlik va farqlari bo‘yicha ilmiy ishlanmalar olib borish  rejalashtirildi.
Shuningdek, universitetlar qoshida Argentina va O‘zbekiston madaniyatiga oid maxsus festivallar, ko‘rgazmalar va konferensiyalar tashkil etish orqali talabalar va o‘qituvchilar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash kabilarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Ma’lumki, xalqaro miqyosdagi tilshunoslik, tarjima, lingvistika va xalqaro muloqotni rivojlantirishga katta hissa qo‘shib kelayotgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) O‘zbekistonda xorijiy tillarni o‘rgatish bo‘yicha yetakchi o‘quv maskanlardan biri hisoblanadi.
UNMdP va O‘zDJTU o‘rtasida ilmiy va ta’limiy hamkorlikni rivojlantirish ikki tomon uchun manfaatli boʻladi.

Подписано соглашение о сотрудничестве между Узбекским государственным университетом мировых языков (УзГУМЯ) и Университетом Националь Мар-де-Плата (UNMdP)
С 1985 года в Франции проводится основная конференция ЮНЕСКО, и в рамках подготовки к проведению 43-й сессии, которая впервые пройдет в Самарканде, делегация Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) в целях укрепления сотрудничества с крупнейшими зарубежными университетами посетила Аргентину. 21 апреля они посетили Universidad Nacional Mar de Plata (UNMdP).
Визит начался с встречи представителей двух университетов.
Во время встречи был подписан меморандум о сотрудничестве в области науки и образования между ректором Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) Илхомджоном Тухтасиновым и ректором Universidad Nacional Mar de Plata (UNMdP) Альфредо Ремо Лазеретти.
В ходе программы было согласовано установление эффективного сотрудничества по следующим направлениям:
• Поддержка УзГУМЯ в научной и образовательной сферах, помощь аргентинским студентам в изучении культуры и языка Центральной Азии, включая нашу страну;
• Укрепление связей между двумя университетами через обмен студентами и преподавателями;
• Организация краткосрочных курсов и летних школ для студентов, чтобы дать им возможность ближе познакомиться с образовательными системами других стран;
• Совместные исследования между UNMdP и УзГУМЯ, усиление международного научного сотрудничества в области лингвистики, журналистики, устойчивого развития и других областей;
• Планируется проведение научных исследований по схожестям и различиям языков Центральной Азии и Латинской Америки.
Также было договорено об организации специальных фестивалей, выставок и конференций, посвященных культуре Аргентины и Узбекистана, для укрепления общения между студентами и преподавателями.
Как известно, Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ) внес значительный вклад в развитие международной лингвистики, перевода, языковедения и международного общения, являясь одним из ведущих учебных заведений Узбекистана по обучению иностранным языкам.
Развитие научного и образовательного сотрудничества между Universidad Nacional Mar de Plata (UNMdP) и Узбекским государственным университетом мировых языков (УзГУМЯ) будет выгодным для обеих сторон.