O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2026-yil 8-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-aprel kuni o‘tkazilgan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilish universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov raisligida o‘tkazildi. Unda universitet rahbariyati va mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida kechagi videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan ustuvor vazifalar muhokama qilinib, ularni universitet miqyosida amalga oshirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi. Xususan, talabalar o‘rtasida sportni ommalashtirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, sport to‘garaklari faoliyatini kengaytirish hamda infratuzilmadan samarali foydalanish yuzasidan aniq vazifalar belgilandi.
Shuningdek, mavjud holat tahlil qilinib, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarni bartaraf etish, sport bilan muntazam shug‘ullanuvchi talabalar sonini oshirish hamda bu borada tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunida belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash zarurligi alohida ta’kidlandi

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялось совещание
8 апреля 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось совещание, посвящённое исполнению поручений, определённых на видеоселекторном совещании по приоритетным задачам в сфере физической культуры и спорта, проведённом 7 апреля под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Данное совещание прошло под председательством ректора университета Илхомжона Тухтасинова. В нём приняли участие руководство университета и ответственные сотрудники.
В ходе совещания были обсуждены приоритетные задачи, обозначенные на вчерашнем видеоселекторном совещании, а также подробно рассмотрены вопросы их реализации на уровне университета. В частности, были определены конкретные меры по популяризации спорта среди студентов, пропаганде здорового образа жизни, расширению деятельности спортивных кружков и эффективному использованию инфраструктуры.
Также был проведён анализ текущего состояния, даны поручения по устранению имеющихся недостатков, увеличению числа студентов, регулярно занимающихся спортом, а также налаживанию системной работы в данном направлении.
В завершение совещания была особо подчеркнута необходимость своевременного и качественного выполнения поставленных задач.