Oʻzbekiston va Belarus talabalari oʻrtasida notiqlik mahoratini oshirish boʻyicha tajriba almashish maqsadida xalqaro hamkorlik tadbiri tashkil etildi
“Yosh tadqiqotchilar” klubi doirasidagi navbatdagi tadbir 2025-yil 8-aprel kuni O'zbekiston davlat jahon tillari universitetining Integratsiyalashgan ingliz tillari kafedrasida muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Kafedra mudiri P.Omanov, katta o‘qituvchi Y.Sharipova hamda Moskva davlat lingvistik universitetidan kafedra mudiri E.V.Shiley, katta o‘qituvchi Y.Zemlyankina tomonidan tashkillashtirilgan tadbirda OʻzDJTU va MDLU talabalari ishtirok etib, notiqlik mahoratini oshirish bo‘yicha o‘z ma’ruzalarini taqdim qildilar.
Dastur Zoom platformasi orqali tashkil etildi, unda talabalar o‘z taqdimotlari orqali jamoatchilik oldida so‘zlash mahorati bo‘yicha tajribalarini ulashdi. Jumladan, “The Power of Public Speaking: It’s Impact on the Mind and Emotions” nomli prezentatsiyada talabalar jamoatchilik bilan bog‘lanish va xatolardan saboq olish bo‘yicha maslahatlar berishdi. Ulardan biri “Connect with Your Audience: Making It a Conversation” bo‘limida hikoyalar orqali diqqatni jalb qilish va hazil orqali kayfiyatni ko‘tarishning ahamiyatini ta’kidladi. Yana bir taqdimot “Visibility Strategies: How to Be a Part of a Team?” mavzusida bo‘lib, jamoada faol ishtirok etish yo‘llarini muhokama qildi.
Tadbir davomida talabalar o‘zlarining notiqlik ko‘nikmalarini amalda sinab ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Konferensiya zalida o‘tkazilgan ushbu tadbirda ishtirokchilar o‘zaro tajriba almashishdi va bir-birlarining ma’ruzalaridan foydali maslahatlar olishdi.

В Узбекистане и Беларуси организован международный обмен опытом по улучшению ораторского мастерства среди студентов
Следующее мероприятие в рамках клуба «Молодые исследователи» прошло успешно 8 апреля 2025 года на кафедре Интегрированных английских языков Узбекского государственного университета мировых языков.
Мероприятие было организовано заведующим кафедрой П. Омоновым, старшим преподавателем Y. Шариповой, а также заведующим кафедрой Е. В. Шилеем и старшим преподавателем Y. Землянкиной из Московского государственного лингвистического университета. Студенты УзГУМЯ и МГЛУ приняли участие в мероприятии и представили свои доклады по улучшению ораторских навыков.
Мероприятие прошло через платформу Zoom, где студенты поделились своим опытом в области публичных выступлений. В частности, в презентации под названием «Сила публичных выступлений: её влияние на разум и эмоции» участники дали советы по общению с аудиторией и извлечению уроков из ошибок. Одним из советов было «Связь с аудиторией: превращение этого в разговор», в котором говорилось о важности захвата внимания с помощью историй и поднятия настроения через юмор. Еще одна презентация на тему «Стратегии видимости: как стать частью команды?» обсуждала способы активного участия в группе.
В ходе мероприятия студенты имели возможность практиковать свои ораторские навыки. В конференц-зале участники обменялись опытом и получили полезные советы от коллег.