O'zDJTU delegatsiyasi Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻining 9-Bosh Assambleyasida qatnashdi
2024-yil 12-14 noyabr kunlari Italiyaning Neapol shahrida Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi (SUN)ning 9-Bosh Assambleyasi boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasidan tarkibidan oliygoh professori Gʻ.Raximov hamda Tarjimonlik fakulteti talabasi ishtirok etdi.
Tashrif davomida OʻzDJTU delegatsiyasi xalqaro anjuman doirasida tashkil etilgan quyidagi bir qator tadbirlarda faol qatnashdi.
1. 11-noyabr kuni Napoli universiteti talabalari tomonidan tayyorlangan Napoli musiqa konservatoriyasida tashkil etilgan turli xalqlar musiqiy chiqishlar konserti;
2. 12-noyabr kuni Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻining 9-Bosh Assambleyasining ochilish marosimida;
3. Bosh Assambleyaning tashkiliy yigʻilishi, Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi ilmiy koferensiyasi hamda SUN tomonidan tashkil etilgan talabalar insho va fotosuratlar tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi;
4. 13-noyabr kuni Napoli universiteti tomonidan tashkil etilgan va ushbu oliy ta’lum muassasasi asoschisi Matteo Ripaga bagʻishlangan maxsus tur va ilmiy anjuman.
Ma’lumot uchun: Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi (SUN) yirik sivilizatsiyalar vatani sifatida asrlar davomida gʻurur va iftixor manbai boʻlib kelgan qadimiy Ipak yoʻlining tarixiy qiymatini tiklaydigan turli taʼlim loyihalarini amalga oshirish maqsadida tashkil etilgan boʻlib, bugungi kunda dunyoning koʻpgina mamlakatlaridan 80 dan oshiq oliy taʼlim tashkilotlarini qamrab olgan. Ipak yoʻli tarixidan olingan qimmatli qadriyat sifatida tinch-totuv yashash va xalqaro farovonlik kaliti individual tafovutlar ajratishga emas, balki xalqlar oʻrtasida oʻzaro hamkorlikka qaratilishi kerak degan maqsadlarga muvofiq, Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi (SUN) oliygohlarning birlashishi milliy, diniy va madaniy chegaralarni kesib oʻtuvchi ziyolilar oʻrtasida hal qiluvchi harakatlarga olib keladigan fikr almashishni rivojlantirishga qaratilgan.
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti ushbu nufuzli tashkilot bosh kengashi aʼzosi hisoblanadi.
Xususan, 14-noyabr kuni Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻi Bosh Assamleyasi umumiy yigʻilishi va ilmiy anjumani oʻz ishini davom ettirdi va yigʻilishda OʻzDJTU professori Gʻ.Raximovning universitetlar reytingini va uni takomillashtirishga bagʻishlangan maʼruzasi tinglandi.
Anjumanning yopilish marosimida ham OʻzDJTU delegatsiyasi aʼzolari faol ishtirok etishdi.
Yigʻilish yakuniga koʻra, Xalqaro Ipak yoʻli universitetlari tarmogʻining 2025-yildagi yigʻilishini Oʻzbekistonda tashkil etishga kelishib olindi.

The 9th General Assembly of the international network of Silk Road universities (SUN) was held in Naples, Italy from 12 to 14 November 2024.
The event was attended by professor G.Rakhimov from the delegation of the Uzbekistan State World Languages University, as well as a student of the translation faculty.
During the visit, the delegation of UzSWLU actively participated in the following number of events organized within the framework of the International Conference.
1. Concert of musical performances of different peoples organized on November 11 at the Conservatory of music of Naples, prepared by students of the University of Naples;
2. At the opening of the 9th General Assembly of the international network of Silk Road universities on November 12;
3. The organizational meeting of the General Assembly, the scientific co-Conference of the international network of Silk Road universities and the ceremony of awarding the winners of the student essay and Photo Contest organized by SUN;
4. On November 13, a special tour and scientific conference organized by the University of Naples and dedicated to Matteo Ripa, founder of this higher education institution.
For reference: the international network of Silk Road universities (SUN) was established with the aim of carrying out various educational projects that restore the historical value of the ancient Silk Road, which has been a source of pride and pride for centuries as the homeland of major civilizations, covering more than 80 higher education organizations from most countries of the world today. In accordance with the goals that the key to peaceful coexistence and international prosperity as a valuable value derived from the history of the Silk Road should focus not on the separation of individual differences, but on mutual cooperation between peoples, the international network of Silk Road universities (SUN) aims to promote the exchange of ideas that will lead to decisive actions among intellectuals crossing national, religious
Uzbekistan State World Languages University is a member of the General Council of this prestigious organization.
In particular, on November 14, the General Meeting and scientific conference of the General Assembly of the international network of Silk Road universities General Assamleya continued its work, and at the meeting a lecture dedicated to the rating of universities and its improvement was heard by Professor Rakhimov of UzSWLU.
Members of the UzSWLU delegation also took an active part in the closing ceremony of the convention.
At the end of the meeting, it was agreed to organize the 2025 meeting of the international network of Silk Road universities in Uzbekistan.