OʻzDJTU “Global Sustainable Development Congress-2025”da: Yangi aloqalar, yangi imkoniyatlar
2025-yil 16–19 iyun kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida bo‘lib o‘tayotgan Global Sustainable Development Congress-2025 dasturida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi faol ishtirok etmoqda.
Mazkur xalqaro kongress dunyo oliy ta’lim muassasalari, ilmiy doiralar va barqaror taraqqiyot bo‘yicha yetakchi mutaxassislarni birlashtirib, ta’lim va ilm-fanni barqaror taraqqiyot yo‘lida birlashtirishga xizmat qilmoqda.
17-iyun kuni kongressning ikkinchi kuni bo‘lib oʻtdi va unda dunyoning yetakchi oliy ta’lim muassasalari vakillari va taniqli olimlar ishtirokida davra suhbatlari, mahorat darslari hamda ochiq muloqotlar tashkil etildi.
Universitetimiz delegatsiyasi ushbu sessiyalarda ishtirok etib, global barqarorlik, ta’lim va ilm-fan yo‘nalishlarida ilg‘or tajribalar bilan yaqindan tanishdi.
Alohida e’tiborga molik voqealardan biri sifatida, 17-iyun kuni Times Higher Education (THE) nashriyotining Global ishlari bo‘yicha bosh direktori va World University Rankings reytingining asoschilaridan biri bo‘lgan Phil Baty tomonidan Impact Rankings bo‘yicha maxsus ma’ruza taqdim etildi. Ushbu sessiyada OʻzDJTU vakillari qatnashib, xalqaro reytinglar, baholash mezonlari hamda barqaror rivojlanish ko‘rsatkichlari yuzasidan dolzarb ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Tadbirlar davomida universitetimiz delegatsiyasi va janob Phil Baty bilan qisqa suhbat o‘tkazildi.
Suhbat davomida oloygohda amalga oshirilayotgan islohotlar, xalqaro reytinglardagi o‘rinni mustahkamlash bo‘yicha olib borilayotgan sa’y-harakatlar va erishilayotgan yutuqlar haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, janob Bety universitetimiz vakillarini ko‘rib turganidan mamnun ekanligini bildirib, tez orada OʻzDJTU dunyoning nufuzli oliy ta’lim muassasalari qatoridan joy olishiga ishonishini ta’kidladi.
Kunning ikkinchi yarmida universitetlar ko‘rgazmalari davom ettirilib, bir qator xalqaro ta’lim muassasalari bilan iliq aloqalar o‘rnatildi va hamkorlik ufqlari kengaytirildi.
Mazkur kongress Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash, xorijiy hamkorlik tarmoqlarini kengaytirish va reytinglardagi ko‘rsatkichlarini oshirish yo‘lida muhim bosqich bo‘lib xizmat qilmoqda.

UzSWLU at the Global Sustainable Development Congress-2025: New Connections, New Opportunities
From June 16 to 19, 2025, the delegation of Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) is actively participating in the Global Sustainable Development Congress-2025 held in Istanbul, Turkey.
This international congress brings together leading global higher education institutions, scientific communities, and top experts in sustainable development, aiming to integrate education and science in pursuit of sustainable progress.
On June 17, the second day of the congress featured roundtable discussions, masterclasses, and open dialogues with representatives of top universities and renowned scholars from around the world.
Our university’s delegation actively participated in these sessions and explored advanced practices in global sustainability, education, and science.
A key highlight of the day was a special lecture delivered by Phil Baty, Global Affairs Director at Times Higher Education (THE) and one of the founders of the World University Rankings. UzSWLU representatives attended the session and gained valuable insights into international rankings, evaluation criteria, and sustainability indicators.
During the event, a brief conversation took place between our university’s delegation and Mr. Baty. The delegation shared updates on ongoing reforms, efforts to improve ranking positions, and notable achievements. In response, Mr. Baty expressed his pleasure in meeting the university representatives and stated his belief that UzSWLU would soon be among the world's prestigious universities.
In the second half of the day, the university exhibitions continued, during which warm relations were established with several international educational institutions and new opportunities for cooperation were explored.
This congress serves as an important milestone in strengthening UzSWLU’s international standing, expanding its global partnership network, and improving its performance in international rankings.