O’zDJTU professor-o'qituvchilari Chikago vatandoshlar jamiyatiga tashrif buyurdi.
29-yanvar kuni Rano Ushirevnа boshchiligida AQShda xizmat safari bilan bo'lib turgan O’zDJTU professor-o'qituvchilari Chikago vatandoshlar jamiyatiga tashrif buyurib, dastlab, o'quv markazda bo’lishdi va kichik yoshdagi bolalarga o'tilayotgan o'zbek tili darslarini kuzatishdi.
O’quv markazdagi O'zbek tili o'qituvchisi Maftuna Mahmudovaga professor Xadicha Muxitdinova o'z darsliklari va bolalar uchun "O'zbekcha-inglizcha rasmli lug'at" kitoblarini sovg'a qildi.
Kunning ikkinchi yarmida Rano Urishevna rahbarligidagi delegatsiya az'olari bilan O'zbek-Amerika vatandoshlar jamiyatining Chikago shahridagi rahbari Olimjon Sharipov va o'quv markaz o'qituvchilari o’rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda O’zbek-Amerika vatandoshlar jamiyati tomonidan yosh avlodning o'zbek tili va madaniyatini unutmasliklari uchun olib borayotgan ishlari, jumladan, 6 yoshdan 14-15 yoshgacha bo’lgan bolalar uchun tashkil qilingan darslar, tadbirlar, ularni kelajakda yaxshi mutaxassis bo'lib yetishib, O'zbekistonda faoliyat yuritishlariga qaratilgan sa’y-harakatlar bilan tanishtirdi.
Dastur davomida, shuningdek, "Xorijiy tillarda so'zlashuvchilar uchun o'zbek tilini intensiv o'rgatuvchi multimedia mahsulotlari" amaliy loyihasi rahbari Madjidova Rano Urishevna va delegatsiyaning boshqa mutaxassislari bilan o’quv markazlarini o'zbek tili darsliklari va uslubiy qo'llanmalar bilan ta'minlash masalalari, xususan, elektron majmua yaratish borasida manfaatli kelishuvga erishildi.

Профессора и преподаватели УзГУМЯ посетили Чикагское сообщество патриотов.
29 января профессора и преподаватели УзГУМЯ, находящиеся в командировке в США под руководством Рано Уришевны, посетили Чикагское общество соотечественников, они сначала посетили учебный центр, и проследили за ходом уроков узбекского языка для детей младшего возраста.
Учителю узбекского языка в учебном центре Мафтуне Махмудовой профессор Хадича Мухитдинова подарила свои учебники и книги для детей "Узбекско-английский иллюстрированный словарь".
Во второй половине дня состоялась встреча представителей делегации во главе с Рано Уришевной с руководителем узбекско-американского общества соотечественников в Чикаго Олимжоном Шариповым и преподавателями учебного центра.
На встрече он ознакомил с работой, проводимой узбекско-американским обществом соотечественников для того, чтобы молодое поколение не забывало узбекский язык и культуру, в том числе с уроками, мероприятиями, организованными для детей в возрасте от 6 до 14-15 лет, усилиями, направленными на то, чтобы в будущем они стали хорошими специалистами и стали работать в Узбекистане.
В ходе программы также была достигнута выгодная договоренность с руководителем практического проекта «Мультимедийные продукты интенсивного обучения узбекскому языку для носителей иностранных языков» Маджидовой Рано Уришевной и другими специалистами делегации по вопросам обеспечения учебных центров учебниками и методическими пособиями по узбекскому языку, в частности, по созданию электронного комплекса.