O‘ZDJTU VAKILLARI OROL DENGIZI TARIXI MUZEYIGA TASHRIF BUYURDI
Qoraqalpog‘iston Respublikasida davom etayotgan “Orol dengiziga poyezd” yoshlar ekologik aksiyasi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetidan tashrif buyurgan talabalar va rasmiy vakillar Mo‘ynoq shahrida joylashgan Orol dengizi tarixi muzeyiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida ishtirokchilar muzey eksponatlari orqali Orol dengizining avvalgi holati, uning ekologik fojeaga aylanish jarayoni hamda hududda yuz bergan keskin iqlim va tabiat o‘zgarishlari haqida yaqindan ma’lumot oldilar. Muzey bilan tanishuv yoshlar uchun Orolbo‘yi hududidagi ekologik vaziyatni chuqurroq anglashda muhim ahamiyat kasb etdi.
Shuningdek, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ekologiya va yashil resurslar kafedrasi o‘qituvchisi Muxammadiyev Jasur ishtirokchilarga Orol dengizidagi bugungi ekologik holat, uning salbiy oqibatlari hamda atrof-muhitni asrash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan batafsil ma’lumot berdi.
Mazkur tashrif talaba-yoshlarda ekologik madaniyatni yuksaltirish, tabiatga mas’uliyatli munosabatni shakllantirish hamda Orol dengizi bilan bog‘liq dolzarb muammolarni chuqurroq anglashga xizmat qilmoqda.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ УзГУМЯ ПОСЕТИЛИ МУЗЕЙ ИСТОРИИ АРАЛЬСКОГО МОРЯ
В рамках продолжающейся в Республике Каракалпакстан молодежной экологической акции «Поезд к Аральскому морю» студенты и официальные представители Узбекского государственного университета мировых языков посетили Музей истории Аральского моря, расположенный в городе Муйнак.
В ходе визита участники посредством музейных экспонатов подробно ознакомились с прежним состоянием Аральского моря, процессом его превращения в экологическую катастрофу, а также с резкими климатическими и природными изменениями, произошедшими в данном регионе. Знакомство с музеем имело важное значение для более глубокого понимания молодежью экологической ситуации в Приаралье.
Кроме того, преподаватель кафедры экологии и зелёных ресурсов Узбекского государственного университета мировых языков Жасур Мухаммадиев представил участникам подробную информацию о современной экологической ситуации в районе Аральского моря, её негативных последствиях, а также о проводимой работе по охране окружающей среды.
Данный визит способствует повышению экологической культуры у студенческой молодежи, формированию ответственного отношения к природе, а также более глубокому осмыслению актуальных проблем, связанных с Аральским морем.