O‘zDJTUda ijro intizomini mustahkamlashga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi
2025-yil 8-avgust kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 6-avgustdagi 57-son bayoni hamda 2025-yil 1-avgustdagi 278-son buyrug‘i ijrosini ta’minlash doirasida ijro intizomini mustahkamlashga bag‘ishlangan o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
Seminar universitetning Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring hamda Devonxona bo‘limi tomonidan tashkil etildi. Tadbir universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov tomonidan ochib berildi.
Seminarda universitet yuristkonsulti Sh. Abdilayev O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 25-iyuldagi PF-117-sonli Farmoni – “Davlat organlari va tashkilotlarda ijro intizomini yanada mustahkamlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” hujjatining mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi boshlig‘i S. Raxmonov ijro intizomini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, “Ijro.gov.uz” tizimining imkoniyatlari hamda 2025-yil yanvar–iyul oylarida universitetda 5131 ta hujjat kirim qilinib, ijroga yo‘naltirilgani haqida hisobot taqdim etdi.
Seminar yakunida mas’ullar tomonidan Farmon talablarini to‘liq va sifatli bajarish, barcha bo‘g‘indagi rahbar va xodimlarning shaxsiy mas’uliyati va javobgarligini oshirish, hujjatlar ijrosini elektron tizimlar orqali samarali nazorat qilish bo‘yicha topshiriqlar belgilandi.

A Seminar on Strengthening Executive Discipline Held at UzSWLU
On August 8, 2025, the Uzbekistan State World Languages University held a practical training seminar dedicated to strengthening executive discipline, as part of the implementation of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation's Protocol No. 57 (dated August 6, 2025) and Order No. 278 (dated August 1, 2025).
The seminar was organized by the university's Departments of Citizen Appeals, Control and Monitoring, and the Administrative Office. The event was opened by the university's rector, Ilkhomjon Tukhtasinov.
During the seminar, university legal counsel Sh. Abdilayev provided insights into the content and significance of the Presidential Decree No. PF-117, dated July 25, 2025 — “On Additional Measures to Further Strengthen Executive Discipline in State Bodies and Organizations.”
In addition, Head of the Department for Citizen Appeals, Control and Monitoring, S. Rakhmonov, presented a report on the work being carried out to ensure executive discipline, the capabilities of the “Ijro.gov.uz” system, and noted that between January and July 2025, 5,131 documents were received and processed for execution at the university.
At the conclusion of the seminar, responsible officials were given tasks to ensure the full and high-quality implementation of the decree, enhance personal responsibility and accountability at all levels, and effectively monitor document execution through electronic systems.