O‘zDJTUda Indoneziyaning UNESA universiteti rahbariyati bilan xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi
2-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Indoneziyaning Surabaya davlat universiteti (UNESA) rahbariyati delegatsiyasi bilan rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv universitet rektori I. Tuxtasinov boshchiligida o‘tkazildi.
UNESA delegatsiyasi tarkibidan Universitet Senati raisi Prof. Dr. H. Setya Yuwana, Universitet Vasiylik kengashi raisi Prof. Dr. H. Haris Supratno, LabSchool maktabi direktori Prof. Dr. Sujarwanto, Moliya boshqarmasi boshlig‘i Prof. Dr. Hariyati, Ijtimoiy tadqiqotlar va innovatsiyalar markazi direktori Prof. Dr. Mutimmatul Faidah, Talabalar qabuli bo‘limi boshlig‘i Dr. Sukarmin, Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi boshlig‘i Dr. Herma Retno Prabayanti, Jamoatchilik bilan aloqalar va axborot bo‘limi direktori Dr. Vinda Maya Setianingrum hamda LabSchool Ta’lim sifati nazorati bo‘limi boshlig‘i Dr. Ima Widiyanah ishtirok etdi.
O‘zDJTU tomonidan xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori J. Abduganiyeva, Qo‘shma ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i F. Rashidova, Ingliz tili 1-fakulteti dekani Guli Ergasheva hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi yetakchi mutaxassisi D. Xodjabekova qatnashdi.
Uchrashuv davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi strategik akademik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, qo‘shma ta’lim (double degree) dasturlarini ishlab chiqish va joriy etish, O‘zDJTU talabalarining UNESAda malakaviy amaliyot o‘tashini yo‘lga qo‘yish hamda ushbu jarayonni tizimli tashkil etish yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, ta’lim, fan va innovatsiyalar yo‘nalishida qo‘shma ilmiy-amaliy loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar uchun malaka oshirish kurslari va xalqaro treninglarni tashkil etish, O‘zDJTUda ikkinchi chet tili sifatida indonez tilini o‘qitishni rivojlantirish, malakali mutaxassislarni jalb etish hamda zamonaviy o‘quv-uslubiy ta’minotni yaratish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar inklyuziv ta’lim sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, ilmiy-metodik tajriba almashish, professor-o‘qituvchilarning hammualliflikdagi ilmiy maqolalarini Scopus bazasidagi xalqaro nufuzli jurnallarda muntazam chop etish orqali ikki universitetning xalqaro ilmiy nufuzini oshirish bo‘yicha ham o‘zaro manfaatli takliflarni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirish, istiqbolli loyihalarni bosqichma-bosqich amalga oshirish hamda o‘zaro manfaatli aloqalarni izchil rivojlantirishga kelishib oldilar.
Shundan so‘ng UNESA delegatsiyasi O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hududi bo‘ylab tanishtiruv ekskursiyasida ishtirok etdi. Mehmonlar universitetning zamonaviy o‘quv binolari, auditoriyalari, axborot-resurs markazi, innovatsion ta’lim maskanlari hamda talabalar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. Delegatsiya a’zolariga universitetda ta’lim sifati, ilmiy faoliyat, xalqaro hamkorlik va talabalar hayotini yanada mazmunli tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Mehmonlar O‘zDJTUda yaratilgan zamonaviy infratuzilma, ta’lim muhiti va talabalar uchun yaratilgan keng imkoniyatlarni yuqori baholab, bu kabi tashriflar ikki universitet o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladilar.

В Узбекском государственном университете мировых языков обсуждены вопросы международного сотрудничества с руководством Университета UNESA (Индонезия)
2 июля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась официальная встреча с делегацией руководства Государственного университета Сурабаи (UNESA, Индонезия). Встреча прошла под руководством ректора университета Ильхомжона Тухтасинова.
В состав делегации UNESA вошли: председатель Сената университета профессор, доктор Х. Сетья Ювана, председатель Попечительского совета профессор, доктор Х. Харис Супратно, директор школы LabSchool профессор, доктор Суджарванто, начальник финансового управления профессор, доктор Харияти, директор Центра социальных исследований и инноваций профессор, доктор Мутимматуль Файда, начальник отдела приёма студентов доктор Сукармин, начальник отдела по связям с общественностью доктор Херма Ретно Прабаянти, директор департамента общественных связей и информации доктор Винда Майя Сетианингрум, а также начальник отдела контроля качества образования LabSchool доктор Има Видияна.
Со стороны Узбекского государственного университета мировых языков во встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, директор Сетевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров Ж. Абдуганиева, начальник отдела координации совместных образовательных программ Ф. Рашидова, декан факультета английского языка №1 Гули Эргашева и ведущий специалист отдела международного сотрудничества Д. Ходжабекова.
В ходе встречи стороны подробно обсудили вопросы вывода стратегического академического сотрудничества между двумя университетами на новый уровень. Особое внимание было уделено разработке и внедрению совместных образовательных программ двойного диплома (Double Degree), организации прохождения студентами УзГУМЯ профессиональной практики в UNESA, а также созданию эффективного механизма реализации данных инициатив.
Кроме того, были рассмотрены перспективы реализации совместных научно-практических проектов в сфере образования, науки и инноваций, организации программ повышения квалификации и международных тренингов для профессорско-преподавательского состава, развития преподавания индонезийского языка как второго иностранного в УзГУМЯ, привлечения квалифицированных специалистов и разработки современных учебно-методических материалов.
Стороны также обсудили взаимовыгодные предложения по реализации совместных проектов в области инклюзивного образования, обмену научно-методическим опытом и повышению международного научного авторитета обоих университетов посредством регулярной публикации совместных научных статей в авторитетных международных журналах, индексируемых в базе Scopus.
По итогам встречи была достигнута договорённость о дальнейшем расширении сотрудничества по обозначенным направлениям, поэтапной реализации перспективных проектов и последовательном развитии взаимовыгодных партнёрских отношений.
После официальной части делегация UNESA приняла участие в ознакомительной экскурсии по территории университета. Гости посетили современные учебные корпуса, аудитории, информационно-ресурсный центр, инновационные образовательные пространства, а также ознакомились с условиями, созданными для студентов. Представителям делегации была представлена подробная информация о проводимых в университете реформах, направленных на повышение качества образования, развитие научной деятельности, международного сотрудничества и совершенствование студенческой жизни.
Гости высоко оценили современную инфраструктуру университета, образовательную среду и широкие возможности, созданные для студентов, подчеркнув, что подобные визиты будут способствовать дальнейшему укреплению долгосрочного и эффективного сотрудничества между двумя университетами.