O‘zDJTUda juma — sport kuni etib belgilandi
2026-yil 7-aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida jismoniy tarbiya va sport sohasini yangi bosqichga olib chiqish, aholini ommaviy sportga keng jalb etish bo‘yicha muhim vazifalar belgilandi. Jumladan, haftaning bir kunini sport kuni sifatida tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Mazkur vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida haftaning juma kuni sport kuni etib belgilandi.
Shu munosabat bilan bugun erta tongdan darsdan bo‘sh vaqtlarida universitet professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talabalar o‘rtasida sport musobaqalari tashkil etilmoqda. Xususan, futbol, voleybol va tennis bo‘yicha bellashuvlar ko‘tarinki ruhda o‘tkazilmoqda.
Mazkur sport tadbirlarida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham faol ishtirok etib, jamoalar bilan bir safda maydonga tushdi. Bu esa nafaqat sportga bo‘lgan e’tibor, balki sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish borasida muhim namuna bo‘lmoqda.
Musobaqalarda professor-o‘qituvchilar va talabalar birgalikda ishtirok etayotgani jamoada o‘zaro hamjihatlik, sog‘lom raqobat va ijobiy muhitni yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Shuningdek, universitet rahbariyati vakillarining bevosita ishtiroki sport tadbirlariga alohida ruh va mazmun bag‘ishlamoqda.

Friday has been designated as Sports Day at Uzbekistan State World Languages University
On April 7, 2026, a videoconference meeting chaired by Shavkat Mirziyoyev outlined important tasks to elevate the field of physical education and sports to a new level and to widely engage the population in mass sports. In particular, an initiative was proposed to designate one day of the week as Sports Day.
To ensure the implementation of these tasks, Friday has been declared Sports Day at Uzbekistan State World Languages University.
Accordingly, from early morning today, sports competitions are being organized among professors, staff, and students during their free time from classes. Football, volleyball, and tennis matches are being held in a high-spirited atmosphere.
The university rector, Ilkhomjon Tukhtasinov, is also actively participating in these sports events, taking to the field alongside the teams. This serves as an important example not only of attention to sports but also of promoting a healthy lifestyle.
The joint participation of faculty members and students strengthens team spirit, fosters healthy competition, and enhances a positive environment. Moreover, the direct involvement of university leadership adds special significance and energy to the sporting events.