O‘zDJTUda “O‘zbekiston – Turkiya” xalqaro loyihasi ishtirokchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “O‘zbekiston – Turkiya” so‘zlar rangi: til va madaniy sayohat” xalqaro loyihasi doirasida Turkiya Respublikasidan tashrif buyurgan delegatsiya vakillari hamda loyiha ishtirokchilari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda universitet rektori, professor Ilhomjon Madaminovich To‘xtasinov, Xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor Abduraxim Abdumutalipovich Nosirov, universitet va akademik litsey rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, loyiha koordinatorlari hamda Turkiyadan tashrif buyurgan o‘quvchilar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ta’lim, ilm-fan hamda madaniy-gumanitar aloqalarni yanada mustahkamlash, turk va o‘zbek tillarini o‘qitish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, qardosh xalqlar lug‘atini yaratish, o‘quvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish hamda pedagoglarning malaka almashinuvi masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, Turkiyaning Izmir va Anqara shaharlaridagi ta’lim muassasalari bilan uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma ilmiy va ta’lim loyihalarini amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida loyiha asoschilaridan biri, universitet va akademik litseyda turk tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat yuritgan marhuma Melike Bahar Tike Tetikning yorqin xotirasi ehtirom bilan yod etildi.

Meeting Held at UzSWLU with Participants of the “Uzbekistan–Türkiye” International Project
A meeting was organized at Uzbekistan State World Languages University with representatives of a delegation from the Republic of Türkiye and participants of the international project “Uzbekistan–Türkiye: The Color of Words – A Linguistic and Cultural Journey.”
The event was attended by the Rector of the university, Professor Ilkhomjon Madaminovich Tukhtasinov, Vice-Rector for International Cooperation Abdurakhim Abdumutalipovich Nosirov, the administration of the university and academic lyceum, faculty members, project coordinators, and students visiting from Türkiye.
During the meeting, participants exchanged views on further strengthening educational, scientific, and cultural-humanitarian ties between Uzbekistan and Türkiye, developing cooperation in teaching the Turkish and Uzbek languages, creating a dictionary of brotherly peoples, organizing student exchange programs, and promoting the exchange of experience among educators.
The participants also discussed prospects for developing long-term cooperation with educational institutions in the cities of Izmir and Ankara, as well as opportunities for implementing joint scientific and educational projects.
At the conclusion of the event, the bright memory of one of the project’s founders, the late Melike Bahar Tike Tetik, who worked as a Turkish language teacher at the university and academic lyceum, was honored with deep respect.