O‘zDJTUda “Sun’iy intellekt va kiber sport” majmuasi ish boshladi
2026-yil 26-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hududida “Sun’iy intellekt va kiber sport” majmuasining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur majmua yoshlarning zamonaviy IT bilimlarini oshirish, sun’iy intellekt yo‘nalishida ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish hamda kiber sportni rivojlantirishga xizmat qiladi. Loyiha yoshlarning raqamli ko‘nikmalarini mustahkamlash va innovatsion fikrlashini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Ochilish marosimida Bunyod Mamadjanov, Xalq deputatlari tuman Kengashi raisi J. Ismatov, tuman prokurori S. Muxtarov, tuman IIO FMB boshlig‘i podpolkovnik A. Baxramov hamda mutasaddi tashkilot rahbarlari ishtirok etdilar.
Tashrif davomida mehmonlar universitet rektori Ilxomjon To‘xtasinov va universitet vakillari bilan birgalikda ta’lim muassasasining infratuzilmasi bilan tanishdilar. Avvalo, talabalarga yaratilgan sharoit va imkoniyatlar, xususan University Mall, “Kulolman” spin-off loyihasi, zamonaviy Kompyuter HUB xonalari va universitet huzuridagi muzey faoliyati ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, ochilish marosimi doirasida Sun’iy intellekt laboratoriyasining ramziy tasma kesish tadbiri bo‘lib o‘tdi. Ilxomjon To‘xtasinov so‘zga chiqib, mamlakatimizda sun’iy intellekt sohasini rivojlantirish, universitet oldida turgan ustuvor vazifalar hamda yoshlarning raqamli salohiyatini oshirish masalalariga alohida to‘xtaldi.
Majmua va universitet infratuzilmasining zamonaviy sharoitlari yoshlar uchun amaliyot va ilmiy izlanishlarni rivojlantirishda keng imkoniyatlar yaratadi.

В Узбекском государственном университете мировых языков начал работу комплекс «Искусственный интеллект и киберспорт»
26 февраля 2026 года на территории O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti состоялась торжественная церемония открытия комплекса «Искусственный интеллект и киберспорт».
Данный комплекс направлен на повышение современных IT-знаний молодёжи, проведение научно-практических исследований в области искусственного интеллекта, а также развитие киберспорта. Проект ориентирован на укрепление цифровых навыков молодёжи и поддержку инновационного мышления.
В церемонии открытия приняли участие хоким района Бунёд Мамаджанов, председатель районного Совета народных депутатов Ж. Исматов, районный прокурор С. Мухтаров, начальник районного УВД подполковник А. Бахрамов, а также руководители ответственных организаций.
В ходе визита гости совместно с ректором университета Илхомжоном Тухтасиновым и представителями вуза ознакомились с инфраструктурой образовательного учреждения. В частности, были осмотрены условия и возможности, созданные для студентов, включая University Mall, spin-off проект «Kulolman», современные аудитории Компьютерного HUB и музей при университете.
Также в рамках церемонии открытия состоялось символическое перерезание ленты лаборатории искусственного интеллекта. Выступая с речью, Илхомжон Тухтасинов особо отметил вопросы развития сферы искусственного интеллекта в стране, приоритетные задачи университета и повышение цифрового потенциала молодёжи.
Современные условия комплекса и университетской инфраструктуры создают широкие возможности для развития практики и научных исследований среди молодёжи.