O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 11-iyuldagi 415-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzurida Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi tashkil etilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 23-dekabrdagi 474-sonli buyrug‘iga muvofiq, ushbu markazda 2025-yil davomida “Filologiya va tillarni o‘qitish” (ingliz, fransuz, nemis, rus, italyan, ispan tillari) hamda “Tarjima nazariyasi va amaliyoti” yo‘nalishlari bo‘yicha jami 897 nafar tinglovchi malaka oshirishi belgilangan.
2025-yil 6-yanvardan 30-yanvargacha mazkur markazda “Filologiya va tillarni o‘qitish” (ingliz tili yo‘nalishi) bo‘yicha 26 nafar tinglovchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri shaklda kursga qabul qilindi va malakasini oshirdi. Chiqish testlari natijasiga ko‘ra, 7 nafar tinglovchi testdan o‘ta olmadi, 1 nafar tinglovchi esa chiqish testida ishtirok etmadi.
30-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida bo‘lib o‘tgan himoyada viloyatlardagi oliy ta’lim muassasalaridan 6 nafar, Toshkent shahridagi oliy ta’lim muassasalaridan 12 nafar, jami 18 nafar tinglovchi malakaviy bitiruv ishini himoya qildi.
Himoya jarayonlarida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, tarmoq markazi direktori Jamila Abduganiyeva va boshqa mas’ullar ishtirok etib, himoyani baholadilar.
Ma’lumot uchun: Chiqish testidan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilar O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 2-avgustdagi 278-sonli buyrug‘iga asosan tashkil etilgan Attestatsiya komissiyasi tomonidan bitiruv loyihasini himoya qiladi. Komissiya xulosasiga ko‘ra, tinglovchilarga malaka sertifikati beriladi.

In order to ensure the implementation of the Resolution No. 415 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 11, 2024, a Network Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff was established under the Uzbekistan State University of World Languages.
In accordance with the Order No. 474 of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated December 23, 2024, a total of 897 trainees are scheduled to undergo advanced training in the areas of "Philology and Language Teaching" (English, French, German, Russian, Italian, Spanish) and "Theory and Practice of Translation" in 2025.
From January 6 to January 30, 2025, 26 trainees were directly admitted to the course in the "Philology and Language Teaching" (English language) field and completed their advanced training. According to the results of the exit tests, 7 trainees did not pass the test, and 1 trainee did not participate in the exit test.
On January 30, the defense of qualification graduation projects took place at the Network Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff under the Uzbekistan State University of World Languages, where 18 trainees from various higher education institutions (6 from regional universities and 12 from Tashkent-based institutions) defended their qualification thesis.
The rector of the university, Ilkhomjon Tukhtasinov, director of the network center, Jamila Abduganiyeva, and other officials participated in and evaluated the defense process.
For reference: Trainees who successfully passed the exit test defend their graduation projects before the Attestation Commission established by the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan under Order No. 278 dated August 2, 2024. Based on the commission's conclusion, the trainees are awarded a qualification certificate.