PhD dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasiga bag‘ishlangan Ilmiy kengash majlisi O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2026-yil 8-yanvar kuni soat 10:00 da an’anaviy (offline) hamda ZOOM onlayn platformasi orqali bo‘lib o‘tdi.
Mazkur Ilmiy kengash majlisida Abdusalomov Firuz Abduxoliqovichning
10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha
“Ingliz va o‘zbek tillari harbiy diskursida buyruq maylining sotsiolingvistik xususiyatlari” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasi o‘tkazildi.
Himoya jarayonida O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, shuningdek, rasmiy opponentlar ishtirok etib, dissertatsiya ishi yuzasidan o‘zlarining ilmiy xulosalari va baholarini bildirdilar.
Ilmiy kengash a’zolari tomonidan dissertatsiya ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va metodologik asoslanganligi hamda amaliy ahamiyati alohida qayd etildi. Himoya belgilangan me’yoriy talablar asosida, ochiq va konstruktiv muhitda tashkil etildi.

Defense of a Doctor of Philosophy (PhD) Dissertation Took Place
On January 8, 2026, at 10:00 a.m., a meeting of the Academic Council dedicated to the defense of a Doctor of Philosophy (PhD) dissertation in Philology was held at the Uzbekistan State World Languages University. The meeting was conducted in a traditional (offline) format and simultaneously via the ZOOM online platform.
At the meeting, the dissertation of Abdusalomov Firuz Abduxoliqovich, prepared in the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics, and Translation Studies, entitled “Sociolinguistic Features of the Imperative Mood in English and Uzbek Military Discourse,” submitted for the Doctor of Philosophy (PhD) degree in Philology, was defended.
During the defense, the Rector of the Uzbekistan State World Languages University, Ilkhomjon Tukhtasinov, as well as the official opponents, took part and presented their academic conclusions and evaluations of the dissertation.
Members of the Academic Council emphasized the relevance of the research, its scientific novelty, theoretical and methodological soundness, and practical significance. The defense was conducted in accordance with established regulatory requirements in an open and constructive environment.