PhD dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasiga bag‘ishlangan Ilmiy kengash majlisi O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2026-yil 8-yanvar kuni soat 10:00 da an’anaviy (offline) hamda ZOOM onlayn platformasi orqali bo‘lib o‘tdi.
Mazkur Ilmiy kengash majlisida Abdusalomov Firuz Abduxoliqovichning
10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha
“Ingliz va o‘zbek tillari harbiy diskursida buyruq maylining sotsiolingvistik xususiyatlari” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasi o‘tkazildi.
Himoya jarayonida O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, shuningdek, rasmiy opponentlar ishtirok etib, dissertatsiya ishi yuzasidan o‘zlarining ilmiy xulosalari va baholarini bildirdilar.
Ilmiy kengash a’zolari tomonidan dissertatsiya ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va metodologik asoslanganligi hamda amaliy ahamiyati alohida qayd etildi. Himoya belgilangan me’yoriy talablar asosida, ochiq va konstruktiv muhitda tashkil etildi.

Состоялась защита диссертации на соискание степени доктора философии (PhD)
8 января 2026 года в 10:00 в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось заседание Научного совета, посвящённое защите диссертации на соискание степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам. Заседание было организовано в традиционном (очном) формате, а также посредством онлайн-платформы ZOOM.
На данном заседании Научного совета была проведена защита диссертации Абдусаломова Фируза Абдухоликовича по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение на тему «Социолингвистические особенности повелительного наклонения в военном дискурсе английского и узбекского языков», представленной на соискание степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
В ходе защиты в заседании приняли участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, а также официальные оппоненты, которые представили свои научные заключения и оценки по диссертационной работе.
Члены Научного совета особо отметили актуальность диссертационного исследования, его научную новизну, теоретическую и методологическую обоснованность, а также практическую значимость. Защита была организована в соответствии с установленными нормативными требованиями, в открытой и конструктивной атмосфере.