Prezidentning 2024-yil 13-martdagi PF-49-son Farmoni mazmuni va ahamiyatiga bag‘ishlangan iqtisodiy seminar o‘tkazildi
22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 16-avgustdagi 07-15-18-son topshirig‘iga asosan, Prezidentning 2024-yil 13-martdagi PF-49-son Farmoni (“Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xo‘jalik birlashmalari faoliyat samaradorligini baholash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”) mazmuni va ahamiyatiga bag‘ishlangan iqtisodiy seminar o‘tkazildi.
Seminarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, prorektorlar va bo‘lim boshliqlari onlayn tarzda faol ishtirok etdilar. Shuningdek, Innovatsiyalar vazirligi rahbarlari, oliy ta’lim muassasalari rahbarlari hamda turli tashkilot vakillari qatnashdilar.
Kun tartibida KPI ko‘rsatkichlarini tahlil qilish, Farmonni amaliyotga joriy etish, ta’lim samaradorligini oshirish hamda hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Seminar yakunida kelgusi chorak uchun aniq vazifalar belgilandi.

Был проведён экономический семинар, посвящённый содержанию и значению Указа Президента от 13 марта 2024 года №ПФ-49
22 августа в соответствии с поручением Кабинета Министров Республики Узбекистан №07-15-18 от 16 августа 2025 года был проведён экономический семинар, посвящённый содержанию и значению Указа Президента №ПФ-49 от 13 марта 2024 года «О мерах по совершенствованию системы оценки эффективности деятельности республиканских и местных исполнительных органов власти, а также хозяйственных объединений».
В семинаре приняли активное участие в онлайн-формате ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов, проректоры и руководители отделов. Также в мероприятии участвовали руководители Министерства инноваций, руководители высших учебных заведений и представители различных организаций.
В повестку дня вошли вопросы анализа KPI-показателей, внедрения Указа в практику, повышения эффективности образования, а также развития сотрудничества. По итогам семинара были определены конкретные задачи на следующий квартал.