Prezidentning 2024-yil 13-martdagi PF-49-son Farmoni mazmuni va ahamiyatiga bag‘ishlangan iqtisodiy seminar o‘tkazildi
22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 16-avgustdagi 07-15-18-son topshirig‘iga asosan, Prezidentning 2024-yil 13-martdagi PF-49-son Farmoni (“Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda xo‘jalik birlashmalari faoliyat samaradorligini baholash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”) mazmuni va ahamiyatiga bag‘ishlangan iqtisodiy seminar o‘tkazildi.
Seminarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, prorektorlar va bo‘lim boshliqlari onlayn tarzda faol ishtirok etdilar. Shuningdek, Innovatsiyalar vazirligi rahbarlari, oliy ta’lim muassasalari rahbarlari hamda turli tashkilot vakillari qatnashdilar.
Kun tartibida KPI ko‘rsatkichlarini tahlil qilish, Farmonni amaliyotga joriy etish, ta’lim samaradorligini oshirish hamda hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Seminar yakunida kelgusi chorak uchun aniq vazifalar belgilandi.

An economic seminar was held, dedicated to the content and significance of Presidential Decree No. PF-49 dated March 13, 2024
On August 22, in accordance with the instruction of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 07-15-18 dated August 16, 2025, an economic seminar was held, dedicated to the content and significance of Presidential Decree No. PF-49 of March 13, 2024, “On measures to improve the system for evaluating the effectiveness of republican and local executive authorities, as well as economic associations.”
The seminar was actively attended online by Ilkhomjon Tuxtasinov, Rector of the Uzbekistan State University of World Languages, along with vice-rectors and department heads. Leaders of the Ministry of Innovations, heads of higher education institutions, and representatives of various organizations also participated.
The agenda included discussions on the analysis of KPI indicators, implementation of the Decree in practice, improving the effectiveness of education, and developing cooperation. At the conclusion of the seminar, specific tasks for the upcoming quarter were defined.